| Danescu_Catalin_1997 a întrebat:

Am vandut o masina dar nu am scos-o de la primarie am doar contractul de vanzare-cumparare de la acte auto si voiam sa o iau inapoi, celui caruia i-am vaduto mi-a spus ca trebuie sa rupem actul imi da actele masini si cheile si gata.Mă poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns daca asa se procedeaza multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ati facut nimic la primarie sa schimbati masina de pe un nume pe altul nu trebuie decat sa anulati contractul. NU RUPT, anulat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ai scos-o nici de la primarie, masina este inca pe numele tau. Nu rupeti contractele, completati peste el ca s-a anulat, si semnati din nou, amandoi.
Probabil ai scris pe certificat ca ai instrainat-o, va trebui sa soliciti un duplicat de la politia-inmatriculari.

| anonimg a răspuns:

Posibil să fie nevoie de un nou contract de vânzare -cumparare, si asta dupa ce va fi scoasă de la primărie de pe numele tău.
În locul tău as merge la primărie să mă interesez acolo dacă este necesar în cazul acesta să scot masina de pe numele meu.

Nu cunosc detalii, dar mă întreb: Contractul de vânzare -cumparare nu este înregistrat undeva? Dacă este înregistrat, atunci este clar că nu poate fi rupt.
Dacă poate fi rupt, tot nu m-as grăbi să fac asta până nu sunt sigur că pot face asta. Bine este să ai o copie după el. Dacă poate să fie si legalizată, atunci este si mai bine.

| Rux2000 a răspuns:

Masina mai este pe numele tau daca da atunci o Poti lua oricand dar daca persoana căreia i'ai vândut maşina a trecut o pe lumele lui atunci nu stiu

Răspuns utilizator avertizat