| VIKZ a întrebat:

Ampatamentul are vreo legatura cu cat de spatioasa e masina?

17 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

E direct proportional.

| 0rlando a răspuns:

Nu neapărat, ampatamentul este distanța dintre centrul roților pe lungimea mașinii și dictează mai degrabă cât de manevrabilă este în viraje și raza de întoarcere pe loc.
Spațiul poate fi determinat de ecartament, care măsoară distanța dintre centrul roților, pe lățimea mașinii.

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

Pai si nu ai spatiu mai mult daca ai ampartament de 2500 mm sau daca ai de 2000?

| 0rlando a răspuns (pentru FPI):

Nu.
Un SUV, are lungimea și ampatamentul mai mici decât o berlină, dar totuși este mult mai spațios. De ce? Pentru că are ecartamentul mai mare, adică este mai lată.

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

Normal ca ii mai spatios pentru ca ii mai inaltwinking ampatamentul este mai mic cica pentru off-road cu toate ca ii un dezavantaj asta in unele situati si un avantaj in altele, oricum cu toti stim ca SUV-urile sunt egale cu 0 in off-road.

| 0rlando a răspuns (pentru FPI):

Nu știi nimic despre mașini...

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

laughinglaughinglaughing
Multumesc de compliment, dar tu ce stii despre masini? Doar din teorie?

| 0rlando a răspuns (pentru FPI):

Cred că am lucrat sub mai multe mașini, decât ai condus tu.

| FPI a răspuns (pentru 0rlando):

Ma bucur ca doar creziwinking
Oricum la faza "cat de spatios este un SUV" ai dat-o in bara rau!

| FPI a răspuns:

Are un efect foarte mare asupra spatiului interior dar la masinile sport i se reduce "efectul de spatiu"!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde si de cum e construita caroseria si depinde la ce spatiu te referi tu, ca masina poate fi lunga si poate avea un portbagaj mare, insa spatiu pentru pasageri sa fie mic

| stlucian a răspuns:

Cred ca are si nu prea! Degeaba e lata si joasa cu doua locuri s-au vezi un hummer! big grin

| hummmer a răspuns:

Ampatament înseamnă distanţa dintre axele osiilor extreme ale unui vehicul.

| suntserios a răspuns (pentru hummmer):

Ce copy paste de pe wiki ai facut.

| VladLungu a răspuns:

Logic.

| andrei1234512 a răspuns:

Nu n-are nici o legatura apartamentul cu masina una e asa si alta e alfel deci n-are nici o legatura