| StefanDrg a întrebat:

Antigelul la masini trebuie ceva anume pentru diesel sau benzina? Sau nu conteaza? Am o masina diesel si aveam antigel portocaliu g12. Dar acela mi s-a terminat. Mi s-a aprins martorul de antigel pe drum in bord si am oprit la o benzinarie sa cumpar antigel si nu avea decat un antigel albastru fara cod si am completat cu el. Are ceva? Multumesc

3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Nu e bine sa amesteci tipurile de antigel. Mai bine puneai apa distilata in completare. Cred ca vei fi nevoit sa schimbi tot lichidul de racire curand (se va face ca o mazga in timp).
Nu se face asa ceva. Daca trebuie G12, G12 pui.

Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e clasificat in functie de combustibil, ci in functie de materialele din interiorul instalatiei de racire.
Daca ai pus albastru peste G12, te-ai calificat la un schimb de antigel cu spalarea instalatiei.
Oricum, pierderea de antigel nu este normala, vezi ce faci si cu aia, ca vine vara...

| relian a răspuns:

Nu te, lua dupa "profesionisti" auzi la ei te-ai facut cu un schimb d e antigel laughing plus curatarea instalatie, aia da e tare de tot omu.

Toate materialele ce is pe traseul instalatie de racire is la fel la toate masinile, in general. Orice radiator este din aluminiu cu plastic. Orice chiulasa este din aliaj de aluminiu, ori aliaje de fonta la cele vechi.Blocu motor la fel, deci despre ce matwriale vorbesc unia?
Nu se intampla nimic, poti sa mergi asa inca 15 ani si nu se va intampla absolut nimic rau. Faptul ca zic fabricantii baga antigel de X baga de Y aia e reclama laughing toate fluidele astea contine o substanta ce face ca apa sa nu inghete la anumite temperaturi,apoi mai baga ceva chestii de ungere,daca ai observat este un pic asa ulieios amestecu asta,deci era vorba la motoarele alea ce erau din fonta sa nu rugineasca.
mai noi deja mai totu este din aliaje de aluminiu,pompe de apa chiulasa,bloc motor.

Deci garantat nu patesti nimic,nu trebuie sa faci absolut nici spalare a instalatiei,astia ce zic asta habar nu au cei ala antigel,plus de asta tu nu ai antigel in motor,ai un amestec apa cu acea substanta numita antigel.

Problema este unde se duce apa,aia trebuie tu sa cauti,aia ar trebuie sa te ingrijoreze,pe unde pierzi apa, nu ca ai pus albastru in loc de galben, ala e doara colorant laughing sa faca si aia ceva bani.

Nu ai vazut la bmw la mercedes, scrie pe motor ca ei recomanda uleiul Castrol, ai vazut cred asta.
Ok daca ei recomanda castrol; de ce cand mergi la ei au ulei BMW? nici urma de castrol laughing pentru ca este reclama, probabil le da aia ceva malai sa le faca reclama la aia cu uleiul.Asa si la antigel.

Deci pune si verifica pe unde se pierde apa.F bine ai putea sa pui doara apa, atita timp cit afara este cald totu o sa fie brici.