| Vasilicamosbatran a întrebat:

Are ceva daca am 3 cauciucuri de 1 fel si al 4 lea de alt fel?
Adica 3 (185 60 R14) si 1 (165 65 R14).
Si pot merge cu viteza?
Ideea e ca al 4 lea cauciuc de 185 nu mai sta umflat. Si doar pe asta de 165 il mai am.
Si am nevoie diseara si maine de masina si alte solutii nu am.

Funda?

12 răspunsuri:
| Anonimus107 a răspuns:

Din pacate...nu poti circula! Daca vede politia ca nu ai toate cauciucurile si pe talon scrie altceva, amenda! Am un coleg care a fost nevoit sa si schimbe cauciucurile, daca pe talon au fost scrise altceva

| Anonimus107 a răspuns:

Daca nu ai toate la fel.

| Amimanera a răspuns:

Pune-l pe spate pe cel diferit. Diferenta este doar de 1.3%,nu este ok dar poti sa mergi cu masina pentru o urgenta.
Altii merg cu rahaturile alea subtiri de roti de rezerva.
https://www.ralsianvelope.ro/calculator-dimensiune-anvelopa-echivalenta

| VoidEternal a răspuns:

Toate cele 4 anvelope trebuie sa aiba aceeasi dimensiune. Doua cate doua, (fata si spate), pot fi diferite ca si model (adica sa fie usor diferit modelul profilului) dar in niciun caz nu ai voie sa circuli cu 3 de o marime si 1 de alta marime. Eu nu as depasi viteza de 80 de km pe ora ca sa fiu sigur. Daca se intampla sa te opreasca politia le poti zice ca ai facut pana si mergi la o vulnicanizare dar ar putea sa-ti ceara sa vada anvelopa sparta si atunci ce faci?

| Vasilicamosbatran explică (pentru VoidEternal):

Pe talon scrie ca am voie cu cele 2 marimi.
Dar nu spune cu ele o data laughing

| Vasilicamosbatran explică (pentru Anonimus107):

Pe talon scrie ca am voie cu cele 2 marimi.
Dar nu spune cu ele o data laughing)

| Anonimus107 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Eu spun ce stiu si punct

| VoidEternal a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Ai voie cu 4 de un fel. Normal că se pot pune mai multe dimensiuni de anvelope și jante pe o mașină dar nu în proporția 3:1

| Vasilicamosbatran explică (pentru Anonimus107):

Si punct? Boss, ai mancat ceva stricat azi? De ce vorbesti asa rastit la mine? Ti-am facut ceva? Ne cunoastem personal? Te mai cheama si(anonim) anonim isi pun aia care au ceva de ascuns. De ex numele meu real e Gabriel Petrescu.
Dar nu mi-am pus numele real ca asa mi-a recomandat un prieten.
Si punct. laughing)

| Anonimus107 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

rolling on the floor, eh, asa mai zic si eu, nu te supara pe mine. Doar am zis asta ca sa nu mai continui discutia =)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e bine, dar daca rezolvi problema in cateva zile, e ok.
Sa nu mergi cu viteza, si franeaza din timp, prudent, pentru ca ai putea avea probleme mari cu ABS-ul; ar putea sa iti modifice in rau traiectoria, citind o viteza gresita pe roata mai mica.
Sa nu uitam ca producatorii de masini au pus in dotare rotile de rezerva minuscule, deci se poate merge si asa, dar cu viteza redusa si atentie sporita.
Nici controlul tehnic nu te poate amenda pentru diferenta de dimensiune, daca precizezi ca ai avut o problema si ai pus rezerva.
Chiar am fost oprit de RAR in aceasta situatie, am declarat ca este rezerva, m-au rugat sa le arat roata originala (cu dimensiunea din talon si pana), mi-au zambit si mi-au dat drumul.

| PompiliuDaniel a răspuns:

Legea spune ca trebuie sa ai cauciucurile di fata la fel si cele di spate la fel.