| ClaudiuM1997 a întrebat:

Are cineva de aici BMW cu motorul N43 2.0 benzina? Recomandati? Ceva probleme in service? Ma intereseaza un 318i/320i 2010.

Răspuns Câştigător
| Cristian0884df11 a răspuns:

Saluthappy La motorul asta problema este consumul de ulei, si se datoreaza simeringurilor supape, similar motorului N42(cauta topicul dedicat si vezi cum poti verifica); cat despre masini, parerile sunt subiective, asa incat ar fi util sa le conduci pe amandoua, sau masini cu motorizari similare, sa iti faci o idee proprie.

Eu cred ca este de preferat o masina cu mai putini km si rulaj mai mic in detrimentul unei masini mai puternice/dotate...dar si aici, sunt banii tai si alegerea ta. Eu am un e39 525i si mi se pare un motor destul de ok si il laudhappy Daca esti incepator nu iti recomand Bmw pentru inceput nici un model, e tractiune spate si puternic asta e doar un sfathappy o zi bunawinking

| aihao a răspuns (pentru Cristian0884df11):

Vezi ca faci confuzie: n43 este motor de generație noua, cu injecție directa. Nu mai are problemele vechiului n46 cu simeringurile supapelor, consumul de ulei, etc

5 răspunsuri:
| Adi88 a răspuns:

Lasa BMW ul si ia-ti Dacia cu motor de 1.2. Ca nu vreau sa te vad si pe tine la știri ca au doborat vreo doi copaci. Numai BMW uri aveti in cap

| Luci003 a răspuns:

Probleme la 320i, unui prieten i s-a stricat, ii baga benzina in ulei, consuma foarte mult ulei și benzina(consum de 12%)

| ClaudiuM1997 explică (pentru Luci003):

Siii asa mi-am luat exeo 2.0 tdi.

| aihao a răspuns (pentru Luci003):

Dețin aceasta motorizare de 2 ani. 0 probleme. Problemele cu benzina in ulei erau la motoarele de generație veche, de pe NFL. N43 nu mai are probleme cu consumurile de ulei. Este alt motor.