| sdafdfkdafkladjakl a întrebat:

As dori niste date concrete despre dobandirea si examenul pentru permis, categoria A. Posed deja B. Ma intereseaza eventual costurile, procedurile, in ce consta efectiv scoala si examenul. Multumesc

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. m-am dus la o scoala de soferi am depus cererea mi-au facut copie dupa buletin permis am completat ce trebuia completat mi s-a dat fisa de scolarizare cu aceea ma duc sa fac dosarul medical.Psihologicul l-am facut deja mai trebuie sa platesc si sa imi scot cazierul am platit taxa de examen la primarie care este 4-5 lei si sa platesc permisul 68 de lei. pe urma sa imi depun dosarul la "politie" la serviciul de inmatriculare a vehiculelor si cel de eliberare a permiselor de conducere. Te programeaza la examen si mergi sa le sustii pe amandoua si daca inveti si ai noroc iei categoria. Bine ca mai faci si cursul legisltativ care dureaza 1 luna si condusul 20-30 de ore depinde nu mai stiu exact cat este ca inca nu am condus ca numai dupa ce imi fac medicalul ma duc si asta o sa fie luna viitoare.

| covexrobu a răspuns:

Am uitat sa iti zic ca scoala la mine costa 450 de lei psihologicul a fost 35 medicalul depinde unde il faci poate sa coste de la 70 la 300 de lei. si 1 leu cazierul 4 lei taxa examen si 68 de lei permisul. si examenul este cam ce a zis colegul numai ca parca stiu ca ai 4 minute la dispozitie pentru tot. trebuie sa faci 3 opturi dintr-o parte sa mergi 50 de metrii in linie dreapta cu ambele maini te intorci inapoi faci inca 3 opturi si pe urma mergi 50 de metrii cu o singura mana asa am auzit ca ar fi examenul dar nu stiu exact. Daca il dau inaintea ta am sa te informez desi nu prea cred ca o sa dau mai repede de 15 iulie. ca doar abia peste vreo o luna imi depun dosarul.

| Midnight Rain a răspuns:

Scoala e in jur de 300 RON. Te inscrii normal ca si la B, aceleasi proceduri, depui actele in aceleasi locuri.
Examen practic se da doar pe poligon, mersul printre jaloane, niste opturi, si mers in linie dreapta doar cu o mana. In majoritatea cazurilor, daca nu cazi cu ea poti sa treci fara prea multe probleme proba practica. Se da si examen teoretic, 20 de intrebari specifice motociclismului. Din cate am observat, sunt cam aceleasi ca si la auto, doar ca in loc de "autoturism" spune "motocicleta".
Foarte multe despre mersul efectiv poate n-o sa inveti (franari de urgenta, evitarea obstacolelor, frana de motor etc. n-ai cum sa inveti pe poligon), pentru ca mergi doar cu viteza I, poate din cand in cand cu a II-a, desi noile reglementari din 2009 prevad includerea si de astfel de exercitii. Depinde de instructor si de spatiu. Mai multe poti afla pe www.motociclism.ro si eventual dai un search dupa "examen". Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare... legata de partea teoretica. ce anume se invata si de unde mai pe romaneste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As dori un raspuns iesirea din sala la scoala de soferi este un bun dobindit acum? multumesc.