| FurtunaDiesel a întrebat:

As fi interesat de achizitia unui complex auto intr-un oras mic cu 30.000 de locuitori. Merita investitia? Cam care ar fi profitul aproximativ? Momentan detin un service nu foarte mare in Bucuresti dar as fi tentat sa scap de orasul asta aglomerat si mizerabil, mai ales ca service-ul detinut aici nu este foarte mare, dar costa terenul de sub el mai mult decat service-ul in sine. Complexul auto contine:
- Atelier tinichigerie;
- Vopsitorie;
- Atelier electrica auto;
- Atelier mecanica auto;
- Zona cosmetica auto;
- Spalatorie auto (Firma separata fata de service si magazinul de piese auto dar lipita de hala service in acelasi complex)
- Magazin piese auto;
- Atelier confectii usoare (Bate protectoare, flanse, elemente simple de caroserie, echipamente de sudura, confectii scuturi protectoare etc.);
- Mercedes Sprinter 4x4 capacitate 5t pentru transport marfa duba inregistrata ca fiind masina macazinului de piese (Nu are aceiasi denumire cu restul service-ului);
- Platforma tractari auto si licenta pentru tractari autorizate;
- Vulcanizare auto motociclete, ATV, turisme, camioane si masini agricole;
- Linie ITP aceiasi poveste motociclete, ATV, turisme, camioane si masini agricole;
- Dyno test;
- Aparatura de testere auto;
- Statie GPL si loc pentru constructie pompe benzina si motorina;
- Hala industriala in care se afla totul cu parcare subterana, incalzita, gaze, apa, canalizate, curent electric, curent trifazic;
- Zona birouri si bar deasupra halei la etajul 1.
Cam ce profit credeti ca as putea obtine dintr-o asemenea afacere? Evident ma refer la ceva aproximativ deoarece am banii dar nu stiu daca ii vor amortiza prea curand si la ce sa ma astept daca investesc intr-un complex aflat intr-un oras atat de mic. Service-ul nu are nici un fel de clientela formata, nu a fost functional nici o-data, toata aparatura si toate utilajele sunt noi, nu sunt folosite nici o secunda, deoarece fostul proprietar a murit cu mai putin de o luna inainte sa deschida service-ul intr-un nefericit accident. Ce parere aveti? Merita investitia?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Imi dau din nou cu parerea, desi sunt convins ca nu ar fi cazul. Nu cred ca de service-uri ieftine duce lipsa lumea, ieftin se lucreaza la orice colt de strada, in fata blocului, in curte etc. Cine detine si un garaj, deja intra la avansati.
Clientii dispusi sa mearga in alte localitati pentru reparatii cauta calitate, nu preturi mici. Genul acesta de clienti vor sa se asigure ca atunci cand lasa masina in service nu trebuie sa stea de garda langa mecanic, ca nu este necesar sa verifice ulterior nici nivelul rezervorului, nici daca le-au disparut manusile din torpedou, ca au primit masina mai curata decat au lasat-o la plecare samd. Acesti clienti stiu ca au platit mai mult atat pentru piese cat si pentru manopera, dar in acelasi timp sunt linistiti ca nu au primit o piesa contrafacuta, iar diagnosticul pus a fost exact, remedierea defectiunilor s-a facut sub supravegherea unui profesionist (inginer auto), folosind aparate, utilaje, instalatii si echipamente omologate, marii clienti fiind satui pana peste cap de atitudinile de genul "las'ca merge si asa". Eu am constatat in timp ca pentru multi este mai important sa stie ca au platit ceva mai mult decat in alta parte, dar au primit in schimb exact ceea ce aveau nevoie.
Scurtand ideea, daca iti propui sa oferi servicii de calitate, cu siguranta in scurt timp vei gasi suficiente firme care sa nu isi faca probleme pentru o deplasare de 50-100 de km. Recordul service-ului in care lucrez eu este un client care vine cu camioanele de la 600 de km, dupa ce o data a reparat la noi un camion care ramasese in pana.
Trebuie insa multa rabdare, iar gandul sa nu iti fie la profit, ci la a construi ceva unic. Profitul va veni si el cu timpul, insa daca il transformi in scop vei reusi numai si numai pe termen scurt.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel explică:

Evident ca este vorba de o investitie pe termen lung dar sincer sa fiu m-am saturat sa traiesc in Bucuresti, sa fac 2 ore cu masina pana la banca si inapoi, sa fac alte 2 ore pana la marfa, sa fac alte 2 ore pana la politie si in final sa constat ca trebuie sa ma intorc fiindca mai am ceva de semnat, sa stau la cozi interminabile, sa suport galagia si poluarea de aici, sa umblu in trafic cu electrosocul pe bord, sa clacsoneze toti si sa imi taie fata dupa ce m-au depasit pe linia continua si asa mai departe. Mai bine ma duc intr-un oras mic si linistit, imi vad de afacere, cu timpul o sa ajung ca si aici sa fiu cunoscut si respectat, doar ca pot traii linistit! Intrebarea este daca intr-adevar vor venii si din alte orase, poate chiar din Bucuresti d c nu daca las preturile ceva mai jos decat concurenta ca si la ora actuala (Nu cu mult bine inteles pentru a putea avea si profit destul de frumos) si cred ca voi termina cu toata aglomeratia din Bucuresti! O alta idee ar fi si constructia unui parc de dezmembrari sau infiintarea unei scoli de soferi in incinta aceluiasi complex si cred ca voi scoate ceva bani si din asta mai ales ca nu exista parcuri de dezmembrari in zona. Oricum mai astept si alte pareri ale cunoscatorilor!

| FurtunaDiesel explică:

Din cate am observat in ultimul timp a cam trecut vremea celor care ofereau oricat doar ca sa aiba ceva de calitate. Majoritatea stau langa tine sau trimit soferul sau secretara de la firma sa stea langa tine numai sa faci treaba buna dar prefera un service cu preturi mici. Aveam acum 2 ani numai clienti cu Dacii, Tico, Opel, Renault si alte masini oarecum ieftine, iar acum am si clienti cu Maybach-uri. Multi nu mai cauta branduri de renume cu utilaje ultramoderne ci preturi mici.

| FurtunaDiesel explică:

Am inteles la ce te referi dar nu ma pot baza pe acei oameni fiindca sunt 250-300 in toata tara care sa faca asta, si aia de obicei au bani care sa le permita sa schimbe masinile destul de des, astfel ne putand sa se strice!

regis
| regis a răspuns:

De priceput te pricepi, de placut iti place, experienta deja ai acumulat, daca ai posibilitatea nu vad de ce sa nu intri in aceasta afacere. Faptul ca orasul nu este foarte mare nu este o problema, reprezentanta in care lucrez are clienti care vin cu regularitate din alte 3 judete, desi in doua dintre ele functioneaza reprezentante ale aceluiasi brand. Daca oferi servicii de calitate sunt convins ca nici tu nu te vei limita la cei 30.000 de locuitori, atragand mai multi clienti din zona.
Nu cred ca stie nimeni mai bine decat tine cat profit poti scoate dintr-o asemenea investitie, dar cu siguranta suma investita este imensa, ceea ce inseamna ca nu se va amortiza prea curand. Un asemenea complex este evident o investitie pe termen foarte lung, insa si durata de utilizare a echipamentelor este pe masura, cu atat mai mult cu cat sunt si noi.

regis
| regis a răspuns:

Eu m-am referit strict la cei care sunt dispusi sa isi trimita masinile la 50 de km pentru service. Nimeni nu va parcurge 50 de km pentru a castiga 10 RON la un schimb de ulei.

| vatraiul a răspuns:

Sal, am primit un mail, cum ca ai rasp la intrebarea, mea aveam un c220 la 11000 eur, si nu imi gasesc nici intrebarea si implicit raspunsul tau. Scuze de mes.

| LXandro a răspuns:

In principiu ar suna tentant. Ai scapa de costurile (uriase din cate am inteles) pe care le implica chiria spatiului actual. Insa nu cred ca ar fi indicat sa investesti bani pe baza unor pareri mai mult sau mai putin avizate (aici se include si parerea mea, bineinteles :)) de pe internet. Inainte ar trebui sa faci un studiu amanuntit de prospectare a pietei pentru a minimaliza eventualele pierderi. Sunt de acord cu unul dintre antevorbitori care a afirmat ca nu "un alt service ieftin" iti va spori numarul clientilor ci produsele si serviciile de foarte buna calitate. Chiar cunosc persoane care sunt dispuse sa se deplaseze in alte localitati pentru un service profesionist.
Capitonaje polimerice Speedliner pentru cei interesati:
http://www.speedlinerromania.ro/

| Ehrle a răspuns:

Utilaje, echipamente si accesorii pentru spalatorii auto gasesti pe www.ehrle.ro. Tehnologia de spalare Ehrle este patentata http://www.ehrle.ro/tehnologie.html si atestata VDA http://www.ehrle.ro/......hrle.html. Exemple de spalatorie la cheie http://www.ehrle.ro/referinte.html.