| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa cumpar o Tesla model 3 din Norvegia si sa o aduc in Romania pentru o perioada mai lunga de timp. Daca stiti, cam care ar fi taxele? Si daca ar fi sa o inscriu?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ar fi bine sa intrebi pe cei care se ocupa de inscrisul unei masini, aia iti zic exact ce trebuie si cat te costa.Nu cred sa coste mai mult decat o masina clasica, avand in vedere ca este electrica, banui ca taxele is mai mici, desi nesemnificativ.

Acum daca doara ai vrut sa ne spui si noua ca tu iti cumperi Tesla laughing asta e alta poveste, sa fii sanatos, dar eu sincer daca ar fi sa iau o masina taesla as lua una model nou.Nu stiu modelul asta 3 ce zici de cand este, dar modelul nou, nici ala nu stiu cum se numeste laughing am vazut in magazin, au 2 una completa si alta naked laughing sa vezi cum e motoru, cum e transmisia.Aia model nou aia da masina, puternica, rapida, de cursa lunga si ce mai vrei.Trotinetele alea de inceput mi se par slabute.

| nonamehaha a răspuns (pentru relian):

Da, modelul 3 este un model nou.

| relian a răspuns (pentru nonamehaha):

Daca e modelul ala nou e buna.Dar din cate am vazut si ce am spus eu cai foarte puternica, rapida si de croaziera, ala e modelul S.In magazin spune caracteristici tehnice si am vazut ca e ceva diferenta destul de mare, cel putin in ce priveste cat duce o singura incarcare a bateriilor, la aia model S duce peste 300 de mile,ceea ce o face egala celor pe benzina,sau motorina,ma refer la croaziera,cam atat duc si cele clasice, cu un rezervor faci cam tot atatea mile, iar asta e f important la astea electrice sa te duca cat mai mult, sa nu te opresti des pentru reincarcare.
Bine daca esti in oras majoritatea timpului nu e nici o problema, incarci acasa, nu te deplasezi prea multi km.
Deci si masina aia ce spui tu model 3 e buna.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fiind vorba de o masina mai rar intalnita in Romania, cred ca ar fi mai ok sa pui intrebarea pe grupurile Tesla de pe Facebook, ca acolo mai dai de proprietari/cunoscatori de asa ceva.

| nonamehaha a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc pentru sugestie, dar astept sa vad daca stie cineva si de aici cate cevahappy

| mmlucian a răspuns:

Știu că există grupul proprietarilor de Tesla din Ro pe Facebook din care face parte și George Buhnici poate acolo poți găsi mai multe detalii