| zeebul a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o masina din Germania ca oferta mi se pare cea mai buna (calitate, incredere, etc), dar mi-e frica de birocratie etc. Stiti cumva cine aduce masini second-hand din Germania sau din alte tari care sunt de incredere? Am nevoie sa-mi asigure transport si daca se poate chiar leasing

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Uite aici o firma foarte serioasa http://www.autogermania.ro/ specializata numai pe asta. Daca vrei detalii despre birocratie is hartogarii http://www.vamamasini.ro/pdf/Rezumat%20site%20vama%20masini.pdf dar parerea mea este ca nu se mai merita sa cumperi o masina din afara fiindca te costa foarte mult taxa de imatriculare si le gasesti mai ieftin in tara!

| mgtow a răspuns:

Unchiul meu face manevre cu masini din Germania si le vinde in Romania, e de incredere dar iti zic eu ca nu se merita sa le iei asa deoarece va aparea o noua lege in tara care iti permite sa mergi numai 90 de zile cu matricula straina si apoi te obliga sa faci matricula de Romania.

| subarufan a răspuns:

Eu am avut cam aceeasi problema si pana la urma am renuntat de tot, dar din alte motive. In fine, cat am cautat am dat peste site-ul asta - www.webleasing.ro. E un fel de autovit, dar au servicii suplimentare, adica exact ce te "doare" pe tine: verifica masina, o transporta si au si solutii de finantare. Am sunat pe numarul de pe site si pareau deschisi, inclusiv se poate discuta si pe avans, in sensul ca nu trebuie sa fie foarte mare, dar, evident, chestiile astea se discuta in functie de masina, valoare, etc. Poti sa suni, ca n-ai ce pierde.