| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cat mar costa sa mut un volan de pe dreapta pe stanga masina este Toyota Supra inca nu este cumparata de aceea doresc sa aflu cat mar costa un total: masina sa zicem incepand de la 3000 euro.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Asta ar insemna cam 7-8 ore de munca in Romania unde se lucreaza in service cu viteza de Romani in afara vreo 3, 8 ore * 10 euro pe ora media de pret intr-un service inseamna 80 de euro manopera + TVA + curent si ce mai consuma in service care ti-l adauga pe factura te duce in 200 de euro la cum jegmanesc ai nostri, si piese... plansa de bord 650 de euro, cutie de viteza 2500 euro, caseta de directie 400 euro, suporti cutie + cap de rigidizare 70 euro. In total vreo 3750 dar zi 4500 ca mai sunt de dat gauri, mai e cate ceva de sudat, mai ai la partea electrica de mutat si de prelungit fire si sigurante, mai ai de mutat un convexor pe partea celalta ca sa pui torpedoul pe dreapta si multe alte chestii mici care costa enorm! Eu unu consider ca nu se merita la o masina mai ieftina de 50.000 de euro sa faci asta. Daca vorbim de un Maybach sau un Jaguar da fiindca sunt ieftine in Anglia dar la o masina ieftina chiar nu se merita!

| Axy_Lupulescu_1993 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Cutia de viteze e aceeasi big grin

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Axy_Lupulescu_1993):

In general e aceiasi, la modelele cu volan pe dreapta de Supra, la alte modele sunt identice, cutia are priza de putere care este pusa invers, deci ramai fara priza daca vrei sa pastrezi cutia!

| Zenithf a răspuns:

Nu se merita, cauta mai bine o masina cu volanul pe stanga, sau poate te inveti sa mergi cu ea asa, totusi este greu sa te obisnuiesti cu volanul pe dreapta. :-\

| BAM_7947 a răspuns:

Eu tot nu inteleg de ce trebuie sa se schimbe cutia de viteze... va spun eu sigur ca nu se schimba nici o cutie
se schimbar bord, cal, caseta directie si cam atat. restul sunt doar modificari. adevarat.nu se merita si nici nu prea gasesti piesele de care ai nevoie. am vrut sa fac si eu acelasi lucru, am cumparat si supra dar am renuntat la idee inainte sa o aduc in tara si am vandut masina tot in londra de unde era cumparata

| RandyOrtonRKO a răspuns:

Costa 4500 euro l-am schimbat si eu dar o sa stai vreo 2-3 zile cu masina in servis big grin

| ovidix a răspuns:

Teoretic merge sa schimbi volanul de pe dreapta pe stanga, dar practic eu spun ca nu renteaza si nici nu cred ca, sunt multi oameni ce s-ar baga la o astfel de operatie happy... totusi, depinde un factor, piese noi sau second hand?

Tine cont, sa schimbi un volan trebuie inlocuit tot, bord, cutie de viteze, caseta directie, trebuie facute gauri pentru pedale, iar toate astea costa happy daca masina e 3000 euro, si e intretinuta, o cumperi dar, mai bine o lasi asa... Daca nu, incearca sa te interesezi cat costa o toyota supra cu volan pe stanga, si compara cateva preturi pentru piesele de mai sus.