| Ion1231 a întrebat:

Astazi am trecut pe la tara sa iau niste obicte si vad vechea masina care nu a mai fost miscata de acolo de ceva vreme. I-am facut plinul de motorina si m-am gandit sa o pornesc, nu primeste curent la motor in rest tot ce-i electric pe ea merge [geamuri/bord/clima/faruri/scauni inalzite/navigatie etc]. Merita investia pentru instalatia electrica de la motor si alte chestii pe acolo? Este Renaul Lagnuna 1 din 1993 cred, daca nu gresesc.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă e o chestie minoră : siguranțe/perii/contacte, incearcă. Altfel incerci să resuscitezi o ...străbunică

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Demarorul a oxidat. Sau bornele lui.
Se rezolva usor.
Dar de meritat, nu prea merita. Taxele si reviziile pentru masinile vechi sunt mai scumpe decat valoarea ei pe piata.

| relian a răspuns:

Ce investitie omule,pune alt starter si aia e tot, ca nu costa cine stie ce.Tie nu-ti mai functioneaza starterul, sau cum zic romanii electromotorul, e dus, o avea apa in el, ori so fi blocat.Scoti ala afara, il duci sa il verifici, stii dupa ce sa faci. Eventual il poti tu verifica,. chiar fara sa il scoti.Scoti cablurile de la el, duci alte cabluri de alea groase gen alea ce pornesti masina de la bateria altei masini, dai curent direct de la baterie si vezi ce face, Daca nu mairie nimic e dus.