| Theseus a întrebat:

Astazi intr-un sens giratoriu situat la capatul unui pod, eu eram pe banda din dreapta cu intentia sa merg inainte dupa sensul giratoriu(in directia aceea, iesirea are o singura banda), iar cineva venind din spate de pe pod pe banda din stanga, a intrat in sens tot pe banda din stanga. Eu fiind mai in fata decat acesta, dar mergand mai incet, mi-am mentinut banda si am iesit pe drumul cu o singura banda. Celalalt conducator a incercat sa intre cam in acelasi timp cu mine, dar pana la urma a oprit, insa calxona ca un disperat. La sensul imediat urmator(150m mai in fata) mi-a facut semn sa las geamul jos, plangandu-se ca de ce "m-am bagat" ca el avea prioritate, eu stiind ca banda din dreapta este pentru inainte, iar el fiind pe banda din interior, trebuia sa acorde prioritate.
Eu am gresit sau el?

Răspuns Câştigător
| Saicoth a răspuns:

Din cate inteleg eu, el a gresit, ca nu s-a incadrat pe banda corecta daca vroia sa mearga tot pe acelasi drum cu o singura banda.

Cand esti in sens pe banda doi si vrei sa iesi din sensul giratoriu trebuie sa te asiguri apoi intri pe banda unu si parasesti sensul, in cazul in care iesirea are doua benzi iesi pe aceeasi banda pe care ai intrat. Practic el a incercat sa-ti taie tie calea de pe banda doi pe banda unu sa se poata incadra pe iesirea la o singura banda.

Trebuia sa astepte si sa se incadreze dupa masina ta, apoi sa paraseasca sensul.
Din ce ai povestit eu asa cred ca ar fi fost corect.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cele descrise de tine, el s-a încadrat greșit.
Tu "ai greșit" probabil mergand prea incet, ceea ce l-a enervat, după care ai greșit din nou când ai coborât geamul ca sa te injure. Cea mai buna strategie cu astfel de bizoni este sa ii pui pe ignore.
In trafic se întâmplă adesea sa si greșești, mai greșesc si alții, dar pana la urma trebuie sa fim oameni, nu animale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam greu sa ne dam cu parerea daca nu stim ce marcaje erau... poate dai un link de gmaps

| Crackman a răspuns (pentru suntserios):

Eu asta am inteles... nu vad nu stiu exact.

| Theseus explică (pentru suntserios):

As face-o, dar podul este relativ recent construit(in iunie face un an de la inaugurare), iar imaginile de pe google maps sunt din 2012 straight face

| xerxes1 a răspuns:

El trebuia sa se asigure si sa semnalizeze ca vrea sa schimbe banda.Din sensul giratoriu se iese doar de pe banda din dreapta.

| Crackman a răspuns:

Da. tu ai gresit.
Dc?
Fiind o banda ce dispare orice vehicul pe banda regulamentara are priorietate.

| suntserios a răspuns (pentru Crackman):

De unde stii ca banda din stanga nu se duce la stanga doar si nu era pentru respectiva iesire?