| kristescu a întrebat:

Astept sa fac 16 ani si vreau sa-mi iau permis, vreau sa-mi cumpar masina microcar.
Ce categorie de permis trebuie si cum il voi putea obtine, si ce va trebui sa fac cand o sa vreau sa dau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Microcarul se poate conduce si cu categoria B1, daca se incadreaza, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Pentru aceasta categorie poti incepe scoala de conducere de la 15 ani si 9 luni si sustii probele teoretica si practica dupa implinirea varstei de 16 ani.
In ce constau cele 2 probe poti vedea in Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, il gasesti actualizat la zi pe site-ul oficial al Directiei de permise..., drpciv.ro.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

B1, trebuie sa faci scoala si sa dai examenele la politie