| mariuscdrz a întrebat:

Autobuzele pentru transport in comun cu norma de poluare euro 3 vor fi interzise in 2021 in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa le interzică, dar taxele sunt inutile atâta timp cât cu banii nu fac nimic.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stii daca sunt autobuze cu euro 3, dar nu cred ca vor fi. Oricum nu va fi nicio masina interzisa din păcate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta dacă va ieși tot Firea.

| mariuscdrz explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca se va intampla asta daca va iesi Firea. In Bucuresti circula autobuze foarte vechi, unele chiar si euro 3, ale primarului Voluntari-ului, Pandele, sotul lui Firea. Aceste autobuze au 1 milion de kilometri, sunt foarte poluante, foarte vechi, unele sunt fabricate in 2003. Aceste auobuze au fost achiziționate in 2019. Ma întrebam daca aceste junghiuri vor mai avea voie sa circule in Bucuresti in 2021. In prezent, Firea, primarul Bucurestiului si sotia primarului Voluntariului, Pandele, se simte foarte îngrijoratoare pentru mediul Bucurestiului punand taxe pe toate masinile sub euro 4 care circula in Bucuresti.

| suntserios a răspuns (pentru mariuscdrz):

Doar ca primaria voluntari... are autobuze destul de noi si nici macar nu intra in centrul B alea.

| mariuscdrz explică (pentru suntserios):

Foarte noi, buna gluma. Nu sunt foarte noi. Ca sa stii si tu, "Primaria Voluntari" are autobuze vechi de peste 15 ani, cu aproape 1 milion de kilometri la bord, si pe langa asta, sunt si diesel si poluante. Intr-adevar mai are si cateva Isuzu-uri noi, dar alea sunt oricum putine, au cred ca vreo 20 de Isuzu-uri, cu norma de poluare euro 5 si euro 6, dar aici ma refer la ultimele autobuze pe care le-a cumparat. Eu circul zilnic cu ele.
Eu nu inteleg de ce nu a cumparat autobuze electrice noi noute prin fonduri europene si a a preferat sa cheltuie banii din bugetul local pe niste cazane de autobuze vechi si depășite tehnic.

| mariuscdrz explică (pentru suntserios):

Autobuzele primăriei Voluntari nu sunt deloc destul de noi. Au peste 15 ani autobuzele primăriei Voluntari. Eu circul zilnic cu ele si sunt depășite tehnic si obosit. Cele mai vechi autobuze sunt fabricate in 2003.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Îți dai seama!
Cetățenii trebuie să facă o petiție. 2 milioane de locuitori dacă semnează, n-are cum să nu scoată taxa asta penibila

| suntserios a răspuns (pentru mariuscdrz):

Nu stiu cu ce mergi tu dar aici scrie ca au masini destul de noi

https://stbsa.fandom.com/ro/wiki/Serviciul_Transport_Voluntari

In fine, or avea si din alea vechi... dau un autobuz Euro3 scoate din circulatie daca e folosit de oameni 50-60 masini

| mariuscdrz explică (pentru suntserios):

Nu te mai lua dupa site-ul ala. Pe site-ul ala sunt scrise doar aberatii.

| mariuscdrz explică (pentru anonim_4396):

Eu circul zilnic cu autobuzele primariei Voluntari si stiu despre ce vorbesc

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e penibil in taxa? Sau sunt mai importante cazanele euro3 decat sanatatea noastra?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca le ar interzice sa vezi cum se dau altii cu curu de pământ pe urma...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pe bune, daca au ajuns sa colecteze taxe pentru aer, eu zic ca e destul de nasoală treaba. Știi ce? Îmi vine greață sa vorbesc despre acest subiect. Sunt niște mojici!
18 milioane de români + alte câteva milioane din întreaga lume, plătesc ATÂTEA taxe și impozite, pentru ce?!
Unii spun ca, cica, "banii vin de la U. E.", pe bune?! Fiecare cetățean contribuie cu macar un bănuț. Ei gestionează, atât!
Mi se întoarce stomacul pe dos... mai bine nu mai vorbesc. Sau nu mai scriu, ma rog. happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce misto ar fi sa avem doar drepturi nu și obligatii. Doar ca nu asa functioneaza o societate civilizata

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Mama, ce ai zis-o! Bravo!

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sa le interzică, dar taxele sunt inutile atâta timp cât cu banii nu fac nimic.