| WayhaughtK a întrebat:

Azi am iesit de pe o strada si am facut dreapta. Mai erau maxim 50 de metri pana la sensul giratoriu. Eram pe banda 1 si voiam sa ma bag pe 2 pentru a face stanga la giratoriu. Nu m-a lasat nimeni sa ma bag, asa ca am incetinit foarte tare, undeva la 10km/h si mai era ft putin pana la giratoriu, vreo 10-15m. Si m-a claxonat cineva din spate.
Am facut eu o greseala? Sau a fost cel din spate cam nerabdator?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai incercat prea tarziu sa te incadrezi de pe banda 1 pe banda 2. Asta se face cu 50 de metri inainte de giratoriu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si eu te as fi claxonat. In giratoriu puteai intra pe orice banda nu era cazul sa opresti traficu

| sierra1 a răspuns:

"a fost cel din spate cam nerabdator?" - ai dreptate, sau a fost chiar bădăran

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A fost nerabdator. Eu nu consider ca ai gresit cu ceva.
Ai dat de "colegi de trafic" opariti la chur.
Legat de ce a spus tampitul ala, cu incadrarea pe banda 1; cand faci ce a spus el, si ajungi la constatarea amiabila ori la politie, nu vei gasi nici o lege care sa sustina prioritatea aia imaginara. Incadrarea in sensul giratoriu e cruciala, iar cei care fac stanga de pe banda 1 scot asigurarea, si plang in fata lui mami, ca (iar) s-au intors acasa cu cazanul indoit.
Sensul giratoriu are regulile lui, nu e un drum cu 2-3-6 benzi pe sens, cum sustin tampitii astia. De aia exista semnul de sens giratoriu, pentru ca exista o serie de reguli care se aplica in acestea. Dar vin prostovani din astia crescuti la coada vacii, care au impresia ca poti sa intri cum vrei, iar la iesire vei avea prioritate de la toata lumea.

| Holiday a răspuns:

Greseala ta e alta. Puteai intra foarte bine pe banda intai in sensul giratoriu si culmea, aveai prioritate la orice iesire din giratoriu fata de aia de pe banda a doua. Altfel spus, daca te invarti pe banda intai intr-un sens giratoriu, aia de pe banda a doua trebuie sa te lase pe tine sa treci ca sa poata schimba ei banda spre orice iesire intentioneaza.

| Panamax a răspuns:

Holiday a explicat destul de clar, turbina este pe aratura ca de obicei.
Cand intri pe banda intai este ca la sexul in grup, poti sa pleci cand vrei, nu trebuie sa dai prioritate.
Ai franat probabil de la 50 km/h la 10 si este logic ca ai incurcat circulatia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

Eu stiu cateva accidente in care pericole ca tine si celalalt, au dat asigurarea si au luat si amenda, ca a fost nevoie de politie, nerecunoscandu-si lipsurile.
PS: in 50 de metri, a prins 50km/h si a franat brusc? thinking
Iar ca participant la trafic pe banda 1, esti oarecum obligat sa ii lasi pe cei din stanga ta sa te depaseasca si sa se inscrie in fata ta, tu avand restrictia de a-i devansa.
Citeste legislatia si incearca sa dai sfaturi doar acolo unde nu faci buba, de obicei.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu inventezi propriul cod rutier? Ca e de prost gust sa te invarti ca nebunul pe b1 in sens e una. Dar ai prioritate mereu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Nu se virează la stânga de pe banda 1, și nu ai nici o prioritate în sens, dacă te-ai încadrat greșit, și le tai tuturor calea.
Nu e nimic inventat de mine, nu ați făcut voi școala pe bune.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti sa vii si cu articole din codul rutier care sustin ce zici tu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Sigur, am să iau legislația cuvânt cu cuvânt, pentru voi.
Nu.
Să mă anunțați după ce vă pocniți cu câte unul, cine a primit RCA. E imposibil să conduci în halul ăla, și să scapi nesifonat, după o zi de trafic în oricare oraș mai populat din țară.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ok, deci nu stii de unde din codul rutier vin ideile alea. Intreb tocmai pentru ca am experienta unui accident in giratoriu cu unul ca tine, convins ca el de pe b2 poate sa intre in mine. Supriza mi-a dat rca sa imi repar bara stanga pe motiv de neacordare de prioritate la schimbarea benzii pe baza art 54

Deci nici din codul rutier nu stii ce sa imi zici si eu am trait si experienta cate zuce ca vorbesti rahaturi. Aștept totusi poate imi dai articolul din codul rutier.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

Nu am chef să caut, le știu pentru mine. Dacă tu ai chef, caută unde scrie că se poate vira stânga de pe banda de lângă acostament.
Polițistul tău nu a procedat corect, prietenii mei dau dreptate celor care s-au încadrat corect în intersecție.
Te aștept cu articolul despre circulația în sensurile giratorii.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu scrie nicaieri in lege ca nu te poti invarti pe b1 in sens, deci nu e interzis.

Uite aici un articol detaliat despre cum se circula in sens. Poate inveti ceva.

https://www.trafictube.ro/circulatia-sensul-giratoriu/

Incerca sa te abtii de la comentat daca nu sustii cu argumentele pe care le am cerut si mai contrazici si un polițist care a făcut un proces verbal

| suntserios a răspuns (pentru goguPatent):

Te chinui degeaba. Turbina asta crede ca le stie pe toate. Sa vezi ce ignore iti iei cand nu mai stie sa argumenteze. Logic ca debiteaza niste prostii. Dar sensul giratoriu e un mare mister oentru soferul roman. Peste cati ca el care conduc dupa propriile reguli dau au zilnic...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru goguPatent):

În articole scrie că se folosește banda din dreapta pentru prima sau a doua ieșire din sens, iar cea/cele dinspre centru pentru a doua, a treia sau întoarcere în sens.
Nici pe prize nu scrie să nu dai limbi, și totuși oamenii sănătoși nu dau.
Eu vorbeam tot de aplicarea legii de către polițiști. Am în anturajul meu destui, plus șoferi profesioniști.
Un caz celebru ar fi cel al lui Selly, unde nu i s-a dat "dreptate", când a făcut greșeala pe care o considerați voi normală.

| goguPatent a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai roagă pe cineva din anturaj sa iti zica articolul din codul rutier.

Shelica ala in primul rand nu a facut accident in sensul giratoriu asa ca...

In fine hai sa incheiem discutia. Daca gasesti articolul ala bine, daca nu beleste ochii in giratorii ca s-ar putea sa afli pe metoda mai dura ca nu ai dreptate

| Holiday a răspuns (pentru Panamax):

Https://www.youtube.com/watch?v=UvzsgsZqNT8

Trimite-i asta tampitului de mai sus. Explica politistul foarte bine ce si cum.

| Panamax a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate nu ar strica sa refaci scoala de soferi si sa fii mai atent de data asta.

Cu urari de bine de la Holiday:
https://www.youtube.com/watch?v=UvzsgsZqNT8

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Panamax):

În clipul ăla, toată lumea e de acord că e o manevră tâmpită stânga de pe 1, doar că legislația nu ar fi clară în cazul ăsta/nu conține sancțiuni pentru țăranii care greșesc încadrarea.
Legislația poate fi aplicată și subiectiv, iar culpa poate fi și comună. Dacă la intrarea în intersecție există de exemplu marcaj cu direcțiile de mers pentru ambele benzi, culpa este cel puțin comună. Iar impactul poate fi interpretat în funcție de zona sa. Contează doar ce polițist vine la constatare.
Nu am de ce să mai fac școala o dată, nici un instructor nu cred că face dreapta de pe 1. Și nu e ceva ce ar trebui făcut. Probabil pe viitor se va completa legislatia; până atunci, unii vor avea accidente, pentru ca le place să "aibă dreptate". Manevra aia nu este ceva cu care să te lauzi, cu atât mai puțin să înveți și pe alții.
Giratoriile sunt făcute pentru fluidizarea traficului; dacă ne oprim pentru fiecare dăștept care merge prin fața tuturor pe banda 1, stam mai mult în trafic.
Și repet, depinde peste ce polițist dai; unii obligă tamponatii să meargă la asiguratori pentru amiabilă (refuză să constate ei, dacă e fără victime), alții cred ce vor ei, și dau amenzi cui vor. Nu m-aș baza pe o eventuală lipsă a legislatiei/comparație cu drumuri drepte, ca să fac o manevră de taximetrist în întârziere.
Comportamentul corect în giratorii este clar pentru toată lumea, inclusiv pentru începătorul care a pus întrebarea. Ciobaneala pe care o discutăm, e o "portiță" românească, care eu zic că nu iese oriunde.
Dacă de exemplu mergi pe banda 2 inainte, iar din dreapta intră un tupeist pe 1 și ieși din giratoriu cu tot cu el, agentul de politie poate considera că nu ai greșit schimbând banda, ci nu ți-a acordat ăla prioritate, fiind în sens înaintea lui.
Mai spuneam ca de pe banda 1 e interzisă devansarea celor de pe 2; dacă există sancțiune, poate fi folosită aia la constatare.
Eu nu stau să citesc toate articolele din nou. Faceți voi stânga de unde vreți, dacă aveți chef de complicații.

| nicu991 a răspuns:

Schiteaza un desen cu sensul giratoriu si traseul pe care ai vrut sa-l urmezi. Am asa o vaga idee ca tu ai cam vrut s-o iei pe langa sens ci nu prin el.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Probabil ai frânat tu prea rapid și din această cauză el te-a claxonat.