| Caliman_Julian_1987 a întrebat:

BmW 318i Touring!
Se ridica cate-o data acul de la apa pe rosu, sta ceva timp asa dupa aia scade inapoi!
Am schimbat cei 2 senzori de temperatura si tot asa face!
Precizez ca nici caldura nu baga cum trebuie cu toate ca am aerisito!
Ce as putea face?
Sa fie stricat dordul ( adica cel de la apa ) ca restul merg bine!
Cine sa mai confruntat cu asa problema?!
VA multumesc si astept parerile voastre (cei cunoscatori )

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Este defect termostatul.Cind ceasul ala se duce pe rosu ar trebuie sa te uiti rapid in bidonu ala de expansiune sa vezi daca apa fierbe. Daca fierbe macar si pentru cateva sec atunci termostatu e de vina. Daca era s tricat ceva raminea acolo.Si la bord numa un singur senzor iti arata temp apei, alantu face altceva.Schimba termostatu si vezi dupa ce se intampla.

| Caliman_Julian_1987 explică (pentru relian):

Pai nu are cum sa fiarba apa asa repede, numai ce pornesc masina si dupa 100-200 m se si ridica.

| relian a răspuns (pentru Caliman_Julian_1987):

Atunci o fi ceasul ala defect sau nu-i vine curent cit trebuie, tot ce se poate.Schimba bordu daca ai unu sau macar sa incerci cu un alt bord sa vezi ce se intampla.Dar daca schimbi bordu o sa ai alti km, o sa arate km de la masina de unde ai luat acel bord.Nu stiu ce fel este dar poti incerca sa schimbi doara ceasul ala de la tem apei. Daca tot asa face atunci alta problema n-ar fi decat termostatu.

| Caliman_Julian_1987 explică (pentru relian):

Ieri am Schimbat Bordu!
toate bune si frumoase vreo 12-15 km
cand credeam ca bordul a fost de vina... iarasi s-a ridicat!
o sa schimb si termostatul sapt asta sa vad ce se inampla!
revin cu un raspuns!