| anonim_4396 a întrebat:

Bmw e46 sedan 150CP 2002 diesel.

Ambreiajul e foarte puternic, adica impinge inapoi si ma doare piciorul.
Imi incordez piciorul si ma doare gamba din cauza ca imi este greu sa tin calcat ambreiajul.
Imi este si greu sa plec usor cu masina de pe loc din cauza ca impinge in picior ambreiajul.
Am impresia ca ambreiajul e impotriva mea.

Imi poate spune cineva din ce cauza e atat de puternic si cum il pot face mai usor de calcat?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Schimba lichidul de frana, aeriseste pompa de ambriaj & posibil schimb de volanta (dar slabe sanse sa sufere mult)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, un mecanic platit de tine ti-ar putea spune.
Banuiesc ca e ambreiaj hidraulic, iar problema ar putea fi la placa de presiune ori cilindru receptor/rulment de presiune. Poate chiar o conducta infundata sau turtita de vreun meserias care a schimbat ceva pe acolo finut, ca orice "mecanic" de dezmembrari.