| reee3 a întrebat:

Buna,am 19 ani si doresc sa dau de permis pentru categoria B.
Eu nu cunosc foarte multe despre masini, adica nu stiu cum se porneste sau chestii pe care am auzit ca unii le stiau inainte de a se apuca te condus.
Nici regulile de circulatie sau semnele de circulatie nu le cunosc pe toate.

Intrebarea este daca pot sa ma inscriu acum sau sa invat de inainte anumite chestii cum sunt regulile de circulatie etc, nu pot sa ma inscriu acum si sa incep tot acum a invata?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Inscrie-te acum, dar trebuie sa ai habar de indicatoare(oricum n-o sa ai nevoie sa le stii pe toate decat la sala, pentru ca(,) cu o mare parte din ele n-o sa te mai intalnesti, dar pe alea le poti invata pe parcurs) si sa stii regulile de prioritate(pe care oricum ti le explica instructorul in timpul mersului). Despre mecanica, limite de viteza, contraventii, prim ajutor samd o sa le inveti tu in timpul scolii, iar unde ai nelamuriri, sa nu eziti sa-ti intrebi instructorul.
Cat despre practica, 95% se duc fara sa stie macar sa porneasca masina, asta ca stai linistit. De asta faci scoala, sa inveti sa conduci happy

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

De asta faci scoala auto, ca sa inveti legislatia si sa faci practica! Tu crezi ca eu stiam ceva cand m-am inscris pentru permis? E drept, am picat la traseu, dar scoala auto m-a invatat lucruri interesante. Nu e rau sa ai o baza minima de cunostinte, iar internetul e plin de informatii folositoare si pe intelesul tuturor.
Secretul promovarii examenului teoretic este rezolvarea de chestionare.
Practica tine de indemanare, atentie distributiva, viteza de reactie.
Ti le perfectionezi la orele de conducere in poligon si/sau oras.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti invata inainte ordonanta si sa faci chestionare desi e suficient timp si cat tine scoala daca te tii de ea. La volan nu te urca decat cu instructor, altii te pot invata lucruri proaste care nu sunt bune la examenul practic si te dezbari greu de ele.

| Ionut621 a răspuns:

Nu stii cum se porneste o masina?laughing

Poti sa inveti cand te apuci, vorbeste cu tatal tau ca sigur stie multe chestii folositoare despre mecanica, chestii.