| SoSick99 a întrebat:

Am 20 de ani (daca conteaza) si as vrea sa imi cumpar cumva o masina pe la vreo 2300 de euro. Salariul meu lunar este de 900 de lei. Care ar fi cea mai buna metoda de a-mi lua masina? Sa fac un imprumut la vreo banca, sa imi strang mai intai niste bani sau ce sa fac?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imprumut nu iti da banca, salariul prea mic. De strans nu prea poti pentru ca ai facturi de platit, mancare de cumparat. Eu iti recomand sa iei o bicicleta cu 500€ si 2 lacate ABUS si o sa mergi bine cu ea la munca. Iarna faci abonament pe autobuz, masina e pentru cine vrea sa aiba mai multe datorii, daca aveai salariu de 1000€ iti permiteai una.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci un imprumut pentru 2300euro la venitul tau asta inseamna ca te intinzi cu datoriile pe 5 ani la o masina veche de probabil 10 ani. Si dupa ce o cumperi, mai dai 2000 ron numai pe asigurari. Sa mai zic ca masina ai trebuie intretinuta, consuma benzina, are nevoie de ITP, are nevoie de o reparatie ceva (ca la 2300euro nu iti iei chiar o masina perfecta). Deci concluzia e ca o rata la banca te va afunda intr o groaza de datorii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La salariul ala o sa ti se para super costisitoare masina.
Momentan conduc Dacia 1310; am mers la piese auto si i-am luat asa: set bujii, 2 pivoti si o pipa de delco. 96 lei din start, si mai am de cumparat un rulment, toate bucsele de pe fata, un pivot (am luat inferior si mai trebuie un superior), ulei + filtru. Toate astea cred ca o sa ma ajunga inca vreo 200 de lei, si sunt norocos ca nu platesc manopera (cred ca ar fi atins si aia pretul pieselor).
E drept, n-am mai umblat la articulatii de cand am masina, dar cand nu-i una, apare alta. Pe lista de asteptare mai am kitul de ambreaj, care e si ala 2-300 lei, iar manopera ar fi 100-150 de lei.
Asa e cu orice masina SH, care are ceva km. De cate ori apare o problema, nu se rezolva cu 20 de lei.
Daca stai cu parintii si salariul e mai mult "bani de cheltuiala", atunci poti sa-ti iei o masina, dar daca stai in chirie sau chiar la casa ta dar ai de platit facturi, fa-ti un calcul. Ti-ar trebui macar 500 lei "bani de buzunar" pe luna, ca sa poti intretine o masina.
Iar ca masina, eu ti-as recomanda o Astra G sau Corsa C cu motor pe benzina de 1.2-1.4

| johnnny123 a răspuns:

O masina implica mult mai multe cheltuieli decat pretul initial.
Un plin de benzina costa 250 lei. Ai apoi cheltuieli cu taxe, asigurari, revizii, ITP, rovignieta, etc.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca de pe un automobil de 2300 de euro incep sa pice lucruri imediat.

O sa ajungi sa bagi trei sferturi din salariul lunar in masina. Daca traiesti din acel salariu, nu e prea bine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cred ca pe la 2500 de euro s-ar putea sa gasesti un Opel Corsa sau un Logan decente dar neinmatriculate sau inmatriculate inainte de 2007 (deci fara taxa platita). Problema e ca la salariul tau nu-ti permiti sa intretii nici cea mai amarata masina. Eu in locul tau m-as gandi mai intai cum sa evoluez dpdv profesional si abia apoi la masina.