| xunshu a întrebat:

Am auzit ca 30 de ore trebuie facute la scoala de soferi pentru categoria B. Ce vrea sa insemne? 30 de sedinte sau 30 de ore in cadrul sedintelor? O sedinta are 2 ore si daca as conduce zilnic asta ar insemna ca in 2 saptamani s-ar face cele 30 de ore. Cum este de fapt?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1 sedinta = 2 ore (teoretic. ca practic este o ora si 40 de minute)
La scoala de soferi trebuie sa faci 30 de ore.
asadar 30 de ore = 15 sedinte.

Asadar daca tu te-ai intalni cu instructorul tau zi de zi (lucru care bineinteles ca nu o sa se intample) ai termina orele in 2 saptamani si o zi.

Eu am terminat in 2 luni deoarece depindea de timpul meu si de programul lui, deoarece nu am fost eu singurul lui elev, cum nici tu nu o sa fii. Asa ca trebuie sa-si faca orarul incat sa nu lase pe nimeni in urma.

| xunshu explică (pentru Nemessys):

Instructorul este un prieten de familie si exista posiblitatea sa faca zilnic cu mine. De asta am si întrebat. Mulțumesc frumos!

| Nemessys a răspuns (pentru xunshu):

Atunci altfel discutam =)). Bafta.

Recomand si : https://www.scoalarutiera.ro/. Datorita acestui site eu am luat sala cu 26 de puncte.

| xunshu explică (pentru Nemessys):

Merci ❤

9 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

De fapt, orele alea nu le vei face.Ci vei imparti masina cu inca 2 3 insi.Garantez, nu cred ca ai platit 30 de milioane pe scoala de soferi sa ai pretentie ca un singur instructor sa iti acorde 100% atentie.Sigur ai platit foarte putin cum majoritatea( inclusiv EU, care am platit 13 mil vechi sau 12 juma) deci iti dai seama, ne baga cate 4 in masina, si conduceam cate 2. Unu conducea pe strada pana ajungeam pe o strada unde punea pe urmatoru care era incepator.Si la plecare punea pe al 3 pe strada.Si uite asa conducea.Toti instructori spun in gura mare, o ora = 60 de minute care = 40 de minute = 20 de minute condus 20 de minute explicat ce si cum, si 20 de minute pauza.Si eu am avut pila puternica la instructor, prieten la catarama cu unchiu, de 20 de ani.Acelas lucru mi-a spus si unchiu fost instructor, si instructoru.Si in plus, de invatat de condus, inveti dupa ce iei permisu.Nu inainte, inainte primesti doar bazele si notiunile. Exemplu, in clasa 1 ai invatat alfabetu, ti-a fost predat de invatatoare, apoi ai inceput tu singura sa faci propozitii, la inceput iti era imposibil sa citesti o propozitie dintr-o singura privire, acum citesti mult mai usor.Asa va fi si cu condusu, la inceput nu vei putea sa fi atenta deloc.Eu exemplu pe oras mai in gluma mai in serios instructoru se uita dupa pietoni, eu dupa masini.Mi se parea IMPOSIBIL, sa fiu atent si la pietoni, sa vad si semaforu, si masinile de pe langa mine care unde se duc.Instructoru facea asta cu usurinta.Lunile au trecut, am terminat scoala de soferi, am luat permisu, si am inceput sa conduc. Faceam planu de acasa cand plecam pe unde sa merg. Apoi de la luna la luna mi-a fost mai usor.Acum nu numai ca sunt atent in trafic, dar daca ma intrebi ce pataloni are vreo domnisoara pe ea, iti spun si lenjerie intima poarta laughingca booh, cu timpul nu le mai simti ca pe comenzi, ci le faci din creier! hehe

| xunshu explică (pentru Liviu):

laughing)))Iti multumesc frumos pentru raspuns. Mi-ai facut seara. Ideea e ca eu fac cu instructorul meu mai mult de 2 ore pe sedinta si nu suntem mai multi. Si din fericire n-am platit nimic la scoala de soferi laughing))) pot spune ca sunt un caz fericit care face scoala pe gratis si primeste si destula atentie. Chiar ai dreptate. E imposibil sa te concentrezi la inceput. La fel e si in cazul meu, instructoru cu ochii dupa pietoni si eu la masini. Sa fie cu noroc si pentru mine laughing)

| Liviu a răspuns (pentru xunshu):

Majoritatea la scoala de soferi aveau 18 - 20 de ani, eu cand am dat am avut 26, instructoru ii mai mangaia cu cate un capac.Eu atunci aveam cam 125 de kg.I-am scpus clar, mai in gluma mai in serios, ca ce imi ofera, ii ofer si eu laughing mai ales eu find chelios, nu ma prea impac deloc cu capacele sau palmele in gluma pe chelie.A inteles in cele din urma. Spre final cand mai aveam o ora 2, il pocneam peste picioare, sa le tina sa le vad, ca aveam impresia ca imi calca pe pedale, co.lac peste pupaza, a fost un instructor bun, acum in septembrie fac 2 ani de cand conduc.Deci se poate, trebuie sa fi putin mai tacanit si se rezolva.Stai sa vezi cand o sa te scremi sa parchezi undeva, si dupa ce ai terminat parcarea, vezi ca tocmai atunci pleaca altul de acolo, vaii iti vine sa il strangi de gargalet(gat).Mai ales cu parcarea laterala, cand ti se va parea ca orice retardat o poate face in maxim 2 minute, iar tu in 2 minute vei reusi doar sa bagi doar o parte din masina, ori curu ori botulaughing) eu si dupa aproape 2 ani de condus, la parcarea laterala ma chinui, si nu prea ma dau in vant dupa ea.Dar de fel, daca ma chinui, o fac.In scoala nu am facut nici o parcare laterala....si ce facusi, luasi permisu sau nu?

| Andreimacinca1 a răspuns:

Eu am facut 14 sedinte, a cate o ora jumate. In total sunt 15 ședințe, dar una, adică ultima, e examenul.

| xunshu explică (pentru Andreimacinca1):

Cum a fost la oras? Ai avut emotii?

| Andreimacinca1 a răspuns (pentru xunshu):

Nu l-am dat inca, doar am terminat orele de condus si sala o am pe 29 sept. Păi, sincer, nu cred ca o sa am emotii laughing