| Ursu12u a întrebat:

Am avut zilele trecute un accident cu o caprioara...mi-a sarit in fata masinii si neavând ce sa-i mai fac, am lovit-o. Daunele masinii sunt destul de costisitoare. Din cate am inteles, pot da in judecata compania de drumuri daca cumva nu exista un indicator care sa ateste ca este pericol de animale salbatice pe acea portiune de drum....sau daca cumva exista indicatorul respectiv, statul plătește despagubirile. Aveti idee ce acte sunt necesare, unde sa depun sesizarea si aproximativ cam cat dureaza toata procedura? Va multumesc.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dă in judecata caprioara, pentru că tu nu ai vazut indicatorul. Daca mai traieste. Daca nu, repara-ti masina pe barba ta.

| Ursu12u explică (pentru darrio2007):

Nu era nevoie de comentariul tau retardat si răutăcios. Intrebarea era adresata celor care au mai patit sau au întâlnit un caz asemanator. Imi doresc celor care comentează aiurea ca si tine, sa le sara si lor un animal in fata pe timp de noapte. Sa vedem ce reactii ai tu intr-o secunda, oricat de prudent ai conduce. Si nu imi spune ca pe un drum drept si modern, ca si cel pe care circulam eu, merge careva cu viteza de 50 km/h in caz ca, daca cumva, sare ceva in față sa ai timp de reacție. Daca aveam viteza mare, in primul rand nu mai eram atat de sanatos acum. Abtine-te de la comentarii daca nu stii ce a fost.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ursu12u):

Ai luat foc? A fost un comentariu destul de pertinent, cam glumet, recunosc. Nu ai spus daca exista un indicator de genul respectiv. Inclin sa cred ca exista dar tu nu i-ai dat importanta, ca multi alti soferi. Du-te si repara-ti masina si nu mai agita apele, ca poti plati si alte daune in afara de repararea masinii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti da in judecata pe nimeni, ca nu-i vina celor de la drumuri ca sofai tu cu viteza si nu ai avut timp sa opresti cand ai intalnit caprioara. Semnele sunt puse la inceput de padure sau drumuri, iar daca nu ai fost atent cand ai intrat pe ele, este doar problema ta.
Poti solicita celor de la asigurari sa-ti repare masina, asta daca ai asigurare privata, daca nu, este pe buzunarul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți iei un avocat și poți sa ii dai în judecata însă probabil va dura luni de zile, dacă poți sta cu mașina pe bara atât atunci merita.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai declarat accidentul?
Ca daca au trecut 24 de ore, iar tu ai autoturismul avariat fara sa fi declarat incidentul sectiei de politie in raza careia s-a intamplat asta, statul, in semn de apreciere, iti retine permisul pe loc.
Despagubiri nu prea cred ca vei primi, la cum sunt legile la noi, soferul e intotdeauna vinovat. Eventual primesti si amenda.

| Ursu12u explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am declarat accidentul la poliție chiar imediat dupa. Mulțumeschappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei "capreoara" o vinzi la un restaurant, si mai scazi din banii de paguba.

| Tudy000 a răspuns:

Ar trebui sa mai treci odata pe portiunea aia de drum sa vezi daca intr-adevar nu exista indicator, iar daca nu exista trebuie anuntat la primaria zonei, tare ma tem ca nu va rezolva nimeni nimic oricum, in plus daca indicatorul exista e vina ta pentru ca trebuia sa circuli cu prudenta. Eu zic sa nu faci scandal ca or zice astia ca ai lovit ceva specie protejata si te alegi cu o amenda de nu te vezi, ai grija.

| Ursu12u explică (pentru Tudy000):

Mulțumesc mult

| ramonaelena1981 a răspuns:

Buna, sunt in aceiasi situatie ca tine. Ai mers mai departe pentru recurerarea prejudiciului sau?