| MihaiPaleologu a întrebat:

Buna, am facut la un vw lupo pana am luat alte roti cu fix aceleasi caracteristici, insa cand am vrut sa le schimb nu intra pe axul unde mai apoi introduc suruburile, sunt mai inguste jantele acestea pe care le-am cumaparat cu alte cuvinte. De ce nu se potrivesc daca au fix aceeasi marime? E vorba de r13 155/70, sunt la fel dar nu se potrivesc pe ax

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu te-ai uitat deloc la caracteristicile jantelor, asta e problema.
Ai nevoie de ceva de genul 4x100 distanta intre prezoane, si gaura de centrare de o anumita dimensiune. Bine ar fi sa respecti si ET-ul.

| Adrian5575 a răspuns:

Difera distanta intre prezoane. Sunt de 100, 110, 112, 120 milimetri etc.

| Daniel323 a răspuns:

Ai citit caracteristicile doar de pe anvelope, sunt importante si cele de pe janta.
Data viitoare o sa stii.