| Scurtu_Jr._Vasile_1994 a întrebat:

Buna, am in volvo s80 si eroare scurt la masa, in solenoidul de la schimbator. Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

"solenoid" = rezistenta electrica (in cazul tau rezistenta prin care se masoara pozitia schimbatorului (traductorul de pozitie)
"eroare scurt la masa" = atingere la sasiu. Poate ca se atinge traductorul sau insusi firul prin care se face masurarea.

Se desface firul care duce la sistemul de urmarire (calculator), iar cu un Ohm-metru se verifica care parte are scurtcircuit: traductorul (solenoidul, rezistenta) sau firul care merge la masura.
Dupa identificare se elimina scurtcircuitul si se reface legatura desfacuta anterior, pentru depanare.