Întrebare recomandată | tinaj46 a întrebat:

Am inceput orele de condus de la școala de șoferi de 2 săptămâni (10 ore in total) și am o problemă cu frânarea bruscă. Instructorul are o mașină cu frâne puternice și mă pune să frânez cu ambreiajul la podea și apoi frână. Oricât de ușor apăs pedala de frână ( și încerc să fac asta pe cât de lin/puțin posibil, pentru că îmi face de fiecare dată observație- justificat), mașina se oprește foarte brusc. Țin să menționez că nu prea o am cu mașinile și posed strict cunoștințele dobândite la școala auto. Aștept cu drag orice îndrumare! Vă mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal sa fie foarte puternica frana. Doar ambreiajul se apasa pana la podea, de asta tii piciorul stang acolo; piciorul drept se foloseste cu finete, pentru frana si acceleratie.
Ai nevoie de exercitiu, masina aia nu are nimic. Asa ar trebui sa fie toate, sa franeze maxim cand apesi 1/3 din cursa totala. O franare normala se face apasand cam 1cm din pedala, dupa ce treci de jocul pedalei (0-2cm).

| DaniTDCI a răspuns:

Trebuie sa sprijini calcaiul pe podea si cu varful piciorului sa apesi usor de tot si pe cum te apropii de un obstacol sa apesi tot mai tare, dar finut, o sa te obisnuiesti cu timpul,

| Alexandrionelu a răspuns:

Poate nu frânezi corect. Important e sa îți ancorezi bine călcâiul în podul pedalier, în poziția optima, adică nici prea aproape nici prea departe de pedala. Odată ce ai fixat călcâiul, apeși ușor cu vârful tălpii în fața. E nevoie de puțin exercițiu pentru a frâna lin, încearcă pana îți iese.
Ps: bineînțeles, în caz de urgenta nu mai ți cont de asta, dai în frâna cât poți de tare.

| LuluOneMillion a răspuns:

Mai e si faza ca mergi usor fiind la inceput, te obisnuiesti in timp, trebuie sa inveti momentan ca sa iei traseul, dupa inveti intr-adevar sa conduci

| PitR a răspuns:

Cand simti ca incepe sa se opreasca masina reduci din forta de apasare. Pe frana se apasa pana se opreste vasina sau se reduce viteza cat ai nevoie. Nu mai mult. Hai ca e simplu. Bafta la examen!