| AndreeaMoniy a întrebat:

Am luat de curand permisul si orice chestiuţă legata de masina ma sperie laughing.
Ieri am observat la masina pe partea stanga, in fata, exact sub bara o pata, ca si cum s-a scurs ceva.
Mentionez ca nu miroase a nimic. A doua zi am pus o coala alba sa vad daca mai pica ceva, insa de data asta nu.
Poate sa fie oare apa?

Nu am lovit deloc cu ea.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca era sub bara, probabil a curs apa de pe masina, sau din plasticele de sub masina (scuturi si carenaje).
Petele pot fi cam asa:
-de ulei doar in dreptul motorului si a cutiei
-de antigel in dreptul radiatorului, al intregului compartiment motor si cam in dreptul schimbatorului
-de lichid de frana din dreptul pedalei pana la fiecare roata
-de combustibil de la rezervor pana la motor (pe unde merg conductele).
In rest, mai apar pete de forma masinii, de la apa scursa de pe ea. De obicei picura de pe bare, de pe praguri, si de pe colturile aripilor (la roti).
Din dreptul parbrizului mai poate ajunge lichid de spalare pe jos, in spatele rotilor, pentru ca pe acolo are scurgere. Daca speli parbrizul cand parchezi, vei observa pata de lichid acolo.

| Ineys a răspuns:

Ce forma avea acea pata? Pare ca se scurgea de undeva? Pleca de jos in sus sau de sus in jos? Nu e asa greu sa-ti dai seama daca a curs de undeva sau a fost din cauza c-ai dat prin niste balti. Depinde de forma ei.

| AndreeaMoniy explică (pentru Ineys):

Am incercat sa pun mana prin zona aia si am vazut ca e umed, erau cateva picaturi de apa gen, dar m-am murdarit si de ceva negru. Probabil sa fi fost murdara ea sau?