| alinutzacodruta a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Fac scoala de soferi, mai am o ora de conducere si simt ca o iau razna. O zi conduc bine, una prost. Parcarile le fac cat de cat, dar cand ajung in sensul giratoriu si e aglomerat ma pierd, nu mai stiu cui sa dau prioritate, ma tem sa nu intru gresit, pana reactionez eu, intra altii etc daca e mai liber drumul nu am probleme. Sincer nu mai stiu cum sa fac sa inteleg sensul. Ori sunt eu prea grea de cap. Nici instructorul nu prea ma ajuta, ca se enerveaza si ridica tonul de ma pierd mai tare. Am momente cand conduc fara nicio greseala, dar a doua zi iar fac boacane. Nu mai stiu ce sa fac, ma stresez foarte tare, plus ca sunt si emotiva.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E simplu. cand intri in sens dai prioritate la cei care circula in sens
cand mergi in sens ai prioritate fata de toti

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Femeile sunt praf la volan nu se pricep, nu toate, mai sunt femei care stăpînesc bine volanul, dar acelea sunt rare, șofatul este o artă un talent daca tu nu esti capabilă nu te stresa, decat sa faci accidente mai bine mergi cu tramvaiul metroul, pe jos sau taxiul, ce varsta ai?

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Arta si talent? wtf? stai linistit e doar un lucru de exercitiu si o simpla respectare de legi. Sa fim seriosi.

| NLS a răspuns:

Eu zic sa te linistesti, asa a fost si maica-mea cand a dat... nu a excelat la orele de conducere, facea greseli, ii murea motorul intr-o fericire, si totusi la examen totul a iesit "ca uns".
Trebuie sa gandesti pozitiv, nu lasa emotiile sa te conduca.

Cu plecarea din rampa nu ai probleme? Acolo mi-au iesit mie niste peri albi, imi cam murea motorul de obicei.

| costis a răspuns:

Mai ia vreo 10 ore la alt instructor, dar solicita sa le faci cate 1, nu cate 2 cum vor ei ca sa scape repede. Intereseaza-te dinainte, poate gasesti unul mai bun. Roaga sa te invete cum sa controlezi masina cand incetinesti pentru viraje scurte, si cum sa faci porniri opriri repetate, ca la mersul in coloana. Daca esti mai emotiva/stresata poate fi necesar sa iei mai multe serii din astea de cate 10 ore, pana te obisnuiesti cu masina si cu traficul aglomerat. Majoritatea instructorilor nu prea au doxa, nu stiu sa te invete bine manevrele inainte de a te baga in aglomeratie, nici sa te observe cum controlezi masina. Cei mai multi iti spun fa aia, fa aia, in loc sa te intrebe dinainte ce faci, ce decizie iei.

| Denila123 a răspuns:

Ea de la farmacie niste pastile pentru stres