| CosminFeier a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare...
As dori sa prelungesc numerele provizorii la masina lu taicameu(proprietarul legal al masinii), dar problema este ca el nu este in tara, ii plecat in strainatate, si am auzit ca nu poti efectua prelungirea nr. provizorii fara proprietarul masinii, si as dori sa stiu daca acest lucru este posibil printr-o imputernicire sau prin ceva metoda daca cineva stie...Multumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, daca tatal tau iti trimite o procura speciala prin care te imputerniceste expres sa obtii inmatricularea provizorie (niumere rosii). Procura o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier rapid.
De remarcat ca poti obtine inmatricularea provizorie doar de 3 ori, de fiecare data numai cate 30 de zile.