| Winners10 a întrebat:

Am si eu un Vw Jetta 2006 Highline pe care am am cumparat-o recent. Are instalatie xenon pe ea din fabtica din cate stiu. In momentul cand pornesc masina farurile imi stau in permanenta pornite ( faza scurta ) desi de la mine din bord sunt oprite. Cum pot face sa nu mai fie asa?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca e pe zero si stau aprinse atunci nor fi farurile originale cine stie.Ori poate switchu ala nu mai merege pe pozitia 0 zic si eu desi ma cam indoiesc. Unia mai pun faruri stiu si eu xenon cum zici, dar din fabrica au avut faruri halogen normale si au alta mufa sau are diferiti pini la mufa plus sau minus si ca urmare, zic si eu nu-s sigur.Dar sigur odata pus pe 0 trebuie sa se stinga tot si pozitii si tot.Deci ori ai scurt pe undeva ori nu-s farurile din fabrica cum spui.Aceiasi masina, acelasi model poate avea faruri diferite, depinde pentru ce a optat cel care a luat masina noua, deci nu toate masinile au aceleasi faruri, iar in cartea masinii spune de toate optiunile, ca urmare sa afli sigur trebuie sa verifici cu VIN numarul ala din geam la un dealer ceva aia iti zic sigur cu ce faruri a venit masina din fabrica.

| Winners10 explică (pentru relian):

Am inteles ca pot fi ceva setari facute pentru asta si se pot dezactiva in reprezentanta.

| OldSoul a răspuns:

Poate ai comutatorul in functia Auto.

| Winners10 explică (pentru OldSoul):

Nu e pe auto. E pe 0