| sergiu3332001 a întrebat:

Buna,am sustinut sala la examenul auto,si urmeaza traseul,dar in dosar nu am avizul psihologic, si nici nu stiu daca l-am avut inainte. e necesar neaparat la dosar acesta?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Este obligatoriu.
Art. 23, Codul rutier;
(31) Pregătirea teoretică şi practică a persoanelor în vederea obţinerii permisului de conducere este precedată de o evaluare obligatorie a capacităţilor psihologice solicitate în activitatea de conducere a autovehiculelor sau tramvaielor. Evaluarea psihologică este obligatorie în vederea obţinerii certificatului de atestare profesională pentru conducătorii de autovehicule şi de tramvaie stabiliţi prin prezenta ordonanţă de urgenţă.

Detalii: http://legeaz.net/oug-195-2002/art-23-conducatorii-de-vehicule