| MadaMDE a întrebat:

Am un Audi A4, motor 1 6 Din 2004. Dimineata imi porneste mai greu. Am schimbat bujiile si fișele, dar nu stiu ce are. Cand o accelerez parca prind aer, se aude ceva. Se ruleaza mai in reluare, nu imediat ce apas accelerația. A mai pățit cineva asta? Ce credeti ca are? Multumesc!

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu este Dacia 1300, care se repara la scara blocului. Mașinile actuale au un computer de bord, sisteme de asistență.
Problema este că prin schimbarea fișei, bujiilor, piesele demontate pentru accesul la cele schimbate, nu au mai fost puse la loc în ordinea în care trebuie puse, nu au fost strânse corect, vreo garnitură nu a fost schimbată și altele. Aerul ce se aude e din cauza faptului că în loc să absoarbe doar combustibil, absoarbe și aer. Se face un vid, care datorită presiunii aer se eliberează cu zgomot.
Urgent la un service auto!

| MadaMDE explică (pentru romeo78):

Mulțumesc frumos!

| Panamax a răspuns:

Romeo bate campii.Masina aspira aer ca toate masinile, de aceea exista filtru de aer.Combustibil nu aspira pentru ca este injectat de catre injectoare.
Este posibil sa ai catalizatorul infundat sau(si) o sonda lambda defecta.

| MadaMDE explică (pentru Panamax):

O sa le verific si revin. Mersi!