| RognaAmaliaMaria2002 a întrebat:

Bună, am un bmw e46 din 2003 acum 2 luni a început să îmi facă figuri la pornire. Am fost la mecanic am schimbat senzorii din pompa de motorină, am schimbat filtrul de motorină și încă o pompă de motorină situată în față(din câte a spus mecanicul), dar masina tot nu pornește, cand îi dau cheie mornăie, dar nu pornește. Pe tester nu apare nimic. Am pornit-o cu spray și a mers dar daca am oprit-o din nou și o las 20-30 de minute nu mai pornește. Știe cineva ce poate fi?

10 răspunsuri:
| NoisyLight a răspuns:

Te-ai gândit măcar o secundă să o pui la tester? Poate ai probleme cu injectoarele.

| RognaAmaliaMaria2002 explică (pentru NoisyLight):

Am pus o pe tester nu îmi da nici o eroare

| NoisyLight a răspuns (pentru RognaAmaliaMaria2002):

Mda, e aiurea. Atunci, poate este o problemă pe partea de admisie aer.
E aproape gata imposibil să poată da cineva un verdict aici. Eu, nici măcar nu sunt mecanic auto, ci doar m-am lovit în timp de diferite probleme cu mașinile. Mai du o dată mașina la diagnoză pe tester. Chiar la reprezentanță, nu costă mult. Măcar știi că ai dus-o la unii specializati. Baftă.

| Unsfatbun a răspuns:

Salut! Că să-i schimbi pompa de injecție, pe ce criterii te-ai bazat?
Pune altă baterie și vezi rezultatul. Dacă nu este de vină bateria, poate fi electromotorul.
Acum, că este frig, apar astfel de probleme.
Pompa de injecție este defectă atunci când motorul se oprește deodată. Adică nu mai alimentează.
Nu cheltui banii aiurea, schimbând piese in stare de funcționare. Mergi la alt service auto.

| RognaAmaliaMaria2002 explică (pentru Unsfatbun):

Dacă ar fi de la baterie sau electromotor ar mai porni cu spray?

| Panamax a răspuns (pentru Unsfatbun):

Lasa-te de dat sfaturi ca esti praf la mecanica.

| Unsfatbun a răspuns (pentru Panamax):

Bine că ești tu deștept! Fiecare mașină, așa cum este normal, are buba ei. Nimeni nu poate să știe cu exactitate cauza acestei avarii. Eu am pățit-o.
Avea electromotorul pe ducă și pornea împinsă.
Dar tu dacă ai căruță, de unde să știi mecanică?

| Panamax a răspuns (pentru Unsfatbun):

Ar trebui sa-ti pui numele un sfat de rahat ca numai asa ceva ai dat pe TPU.

| 45BLEY a răspuns:

Hmmm nu le am cu problemele masinilor la pornire dar totusi ai incercat sa vezi starea bujiilor

| RognaAmaliaMaria2002 explică (pentru 45BLEY):

Da le am schimbat cu toate că bujiile care erau pe masina erau bune...