| dalirute a întrebat:

Buna, am un daelim 125, se opreste motorul in mers sau in relanti, ii dispare curentul total dupa 6 sau 7 secunde sau chiar minutem reapare pornesc si totul ok dar se repeta. Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| DanyDav a răspuns:

Ia verifica bornele de la baterie, sunt bine stranse? Ori ai o conexiune slaba undeva ce pleaca dupa baterie,.

| dalirute explică (pentru DanyDav):

Se poate ca bateria sa intr in scurt pentru moment si sa si revina

| NeaNicu78 a răspuns (pentru dalirute):

Nu,o baterie intrată în scurt nu ii mai poți face nimic, decât înlocuită.

| NeaNicu78 a răspuns:

Nu incarca alternatorul

| dalirute explică (pentru NeaNicu78):

Incarca se simte cand aprind luminile

| NeaNicu78 a răspuns (pentru dalirute):

Pune un aparat de măsură și verifică voltajul daca este intre 13, 8V și 14, 2V este bine, verificarea o faci cu toți consumatorii opriți și apoi cu ventilator interior pornit lumini aprinse și dacă se încadrează în acele valori încărcarea este ok, verificarea o faci pe bornele bateriei.