| Silentdenis a întrebat:

Am un Opel Corsa B din 99 cu motor de 1000 benzină. Am câteva întrebări:
1. De ceva timp mi s-a aprins becul martor motor (probleme motor), a mers ca de obicei masina. Într-o zi m-am urcat în mașină și becul pâlpâia, i-am dat cheie, electromotorul învârtea, pornea și motorul, dar nici nu apucam să iau mâna de pe cheie și se oprea. Am mai încercat dar la fel. Deci ca și cum nu s-ar alimenta...
2. La pornire, dacă nu ajut puțin cu accelerația, nu pornea. Este normal? Pe cine am mai întrebat a zis că e ceva normal, dar nu cred...totuși ar trebui sa pornească doar din cheie, nu?
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Becul ala ce spui tu nu arata ca ai probleme neaparat la motor, se aprinde becu si cand ai probleme la transmisie si la evacuare si la catalizator si asa mai departe, ba se aprinde becul ala si daca ai capacu de la benzina rau, deci un simplu capac se aprinde becu.Nu spun acum ca problema ta e din alta parte, voiam doar sa stii ca becu ala nu-ti arata doar chestii legate de motor.Becu ala nu are cum sa pilpie cum spui tu daca masina nu e pornita.Tu ai spus te-ai urcat in masina, becu pilpiia, ai dat cheie, electromotoru invartea etc...pai n-are cum sa pilpiie becu, ala sta aprins atunci cand pui contactu si se stinge cand motoru a pornit.Scaneaza masina,trebuie sa iti arate ceva coduri,poate de la alimentare, poate de la aprindere, cam astea ar fi. Iara la pornire daca nu ajuti din pedala aia nu are a face, o masina normala trebuie sa porneasca fara sa dai la pedala, aia ce spui tu e anormal, deci nu-i nimic normal cum spun alti.Este normal s-a faca asa atunci cand ceva nu este in regula.Vad cineva spune ca masina are carburator, eu nu stiu cum e masina ta dar inseamna ca de la ala o fi problema.Cind dai la cheie si electromotoru invarte tu tot apsaind acceleratia bagi aer in carburator mai mutl ala trage dupa el benzina si asa pornea, deci vorba cuiva pe aici daca masina are carburator schimba-l, pune unu nou daca costa putin si o sa vezi.Stiu ca nu-i bine sa schimbi asa piese aiurea dar oricum carburatoru ala e destul de vechi, oricum ar fi bine de schimbat.De electric cred ca n-ar fi pentru ca hai sa zici nu da scinteie la o bujie dar nu la toate, aia inseamna ca de are declou sa fie ala dus de tot.Dar de facea figuri si inainte si pedalai si o lua ar fi mai degraba carburatoru.Nu stiu cum e masina ta daca e cu carburator sau cu injectie, mie si lene sa caut laughing deci spune tu cum este si poate mai isi da si altii cu parerea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mergi la cineva care stie sa deschida capota.

| Fl4V1US a răspuns:

Carburatorul este problema, uitate la reglaje sau daca are ceva mai grav poti sa il schimbi, unul nou e in jur de 200 lei
Funda!