| popaioan_8665 a întrebat:

Am un Opel Vectra 1.8 si de cateva zile pierd ulei de la pompa de servo-directie. Pierderea este intre fulie si pompa. Se poate repara pompa sau trebuie neaparat inlocuita? Ar fi oare ceva semering uzat? Are ceva daca circul fara ulei in instalatia de directie?

Răspuns Câştigător
| ZμZμ a răspuns:

Buna! Sunt mecanic de masini si as putea sa iti raspund.Se poate inlocui pompa de serva, si, da are daca circuli fara ulei in instalatia de directie!(nu e bine pentru masina). Si un sfat de la mine:cand conduci nu vira la maxim volanul pentru ca atunci se pierde cel mai mult ulei!

Sper ca te am ajutat!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu este recomandat sa circuli fara ulei la servodirectie, acest lucru duce la uzura prematura a angrenajelor sau chiar blocarea lor. Mergi la un service de profil, depisteaza cauza si inlocuieste garnitura, semeringul sau ce piesa este defecta.

| Jony123 a răspuns:

Normal ca are daca circuli fara ulei... Se poate reparea, doar daca este o mica dereglare, poate fi relgata, dar daca e sparta sau avc de genu trebuie schimbata, du-te repede la un service si vezi, ca sa nu faci vreo prostie de sa strici masina intr-un accident!