| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

Buna, am un suzuki grand vitara 2 motor de 1.9 ddis 129 cp si nu merge becul de marsarier desi becul nu este ars, ce as putea sa fac?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Pe cutia de viteze, trebuie sa fie un contact de marsalier. Acel contact are o mufa de care sunt prinse doua fire. Faci punte intre ele. Cu contactul pus, vezi daca se aprinde, functioneaza lampa de marsalier. Daca da, se inlocuieste acel contact. De reparat, nu. Daca se face punte si nu functioneaza, poate sa fie o siguranta arsa.Cu o lampa de control se poate verifica.

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru baru):

Si are mai multe tablouri de sigurante?

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru baru):

Si am gasit 3 mufe intr-jn singur loc si nu stiu care ar putea fi

| baru a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Verifica cu atentie. Mufa doua fire. Contact marsalier. Unul culoare negru, maro, altul deschis, faci punte. Verifica cu lampa de control si vezi daca ai alimentare pe unul dintre fire.

| gogu220 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Păi dacă nu şti nu te băga, că doar nu eşti scafandru. Mai bine mergi la un electrician auto.