| Grigor_Emil_1911 a întrebat:

Buna am un vw golf cumparat recent care in timp ce merg "scutura" constant si la viteze mai mici dar si la viteze mari. am schimbat anvelopele + am verificar jantele problema nu este de la acestea, ce ar putea fi? oare unghiul de fuga sau geometria roti ma ajuta?

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Numai tu poti localiza cauza.
Vezi pe la ce viteze scutura mai tare, accelereaza un pic peste pragul ala, si scoate-o pe liber, vezi daca mai vibreaza.
Eu sunt de parere ca e totusi ceva legat de roti. Ori ai cauciucuri naspa, ori au boalfe, ori poate altceva, cum ar fi planetara sau volanta descentrata.
Daca ar fi volanta, ar vibra si pe loc, cu motorul pornit.
La vulcanizare au verificat baietii jantele? Sunt ok?

| Gabitzu246 a răspuns:

Posibil sa fie de la cutia de viteze sunt niste bucsi acolo, si mie imi facea asa la opel astra f 1.7 td dar nu m-am ostenit sa mai aflu ce are big grin

| Grigor_Emil_1911 explică (pentru Gabitzu246):

Iti facea? acum nu mai face a disparut de la sine sau cum?

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Grigor_Emil_1911):

Mai face si acuma dar nu intotdeauna, mie mi se intampla cand sunt in a 2-a la vale si iau piciorul de pe acceleratie.M-am dus la service cu ea dar nici mecanicu nu prea stia ce sa zica.

| ro74florin a răspuns:

Cum scutura? trepideaza volanul? sau toata masina? vezi daca nu terminate telescoapele.

| Grigor_Emil_1911 explică (pentru ro74florin):

Volanul nu trepideaza, doar masina imi vad piciorul cum il scutura de exemplu

| Andrei_Stroia_1990 a răspuns:

Scoate-o la liber si calca frana si accelaratia in acelasi timp sa vezi daca se invart rotile daca nu se invart are tamburi din motor rupti si ai dat bani pe degeaba pe masina tamburi is suporti motorului si asta e unu din motivu trepidatilor

| Grigor_Emil_1911 explică (pentru Andrei_Stroia_1990):

Deci stai ca nu inteleg. scot masina la liber calc frana si acceleratia si masina ar trebui sa mi se miste cu frana calcata?

| Grigor_Emil_1911 explică:

Volanul nu scutura doar masina daca tin ceva in mana se vede, sau picioarele de exemplu vad cum le scutura

| kmic14 a răspuns:

Daca masina tremura si cand sta pe loc si cand o accelerezi pe loc tremura mai rau da ai un tampon rupt la motor scumpe nu-s chiar asa rau dar de schimba destul de greu. Teoretic in timp ce accelerezi masina pe loc pe liber nu in mers si nu repede asa constant si nu tremurada de la tampon e. Ridica capota pune pe cineva sa o accelerezesai faca cateva pedale la acceleratie si vezi daca se misca rau motoru. Dar un sfat si mai bun e sa te duci la un service. oficial in timp ce aclelerezi in mers n-ar tr sa trepideze. Si daca masina w diesel e normal sa faca asa dar nu rau f putin