| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Buna, as avea o întrebare la cei care știu. De vreo săptămâna se aude un sunet de frecare la roțile din spate, am dat o roata jos, se freacă plăcuțele de disc. Precizez ca am schimbat plăcuțele acum 3 săptămâni, dacă stiti ce ar putea fi de freacă asa tare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si inca un lucru, pentru schimbarea placutelor de pe spate, e nevoie de o cheie speciala, care infileteaza pistonasul la loc. Daca nu ai folosit o asemenea cheie, de aia iti freaca, a ramas etrierul reglat pentru placutele vechi, care se subtiasera.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cablul franei prea strans, sau placutele montate prost, poate etrierii nu au fost curatati, si nu culiseaza.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu au fost curatati etrierii. Dar poate fi ceva grav. Dacă las asa până merg la service?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

Vezi daca se incalzesc rotile. Daca da, nu e de circulat asa.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu știu ca eu am fost pentru prima oară cu o mașină la service si nu am știut mulțumesc pentru informații.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut azi am parcurs cu masina Si am văzut ca se încălzesc roțile cum ai spus. Este ceva grav?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

Stau placutele lipite de disc.
Pot fi 4 cauze:
1. Cablul franei de mana reglat prea strans, sau blocat in ghidaje ori pe sub camasi;
2. Pistonasele oxidate in etrier, si blocate din cauza asta
3. Mecanicii nu au strans reglajul pistonasului la loc, cand au pus placute noi, si din cauza asta stau presate.
4. Furtunasele de lichid de deasupra puntii sunt gatuite pe interior, si raman presurizate chiar si dupa ce iei piciorul de pe frana. Suna absurd, dar e un caz frecvent de infranare a rotilor.
E grav ca se incalzesc rotile, pentru ca iti uzeaza prematur discurile si placutele, se pot chiar oviza discurile, iar caldura acumulata in fuzete poate topi vaselina din rulmenti, aceasta curge din ei, iar rulmentii ramanand uscati, se vor sparge (incep sa huruie si sa vivreze rotile, in timp pot bloca roata, iar aceasta poate chiar sa sara.
Am explicat cel mai rau caz, astea se intampla daca mergi mult, si cu viteza maricica. Daca faci doar cateva sute de km asa, se duce din vaselina, si o sa ai zgomote de rulmenti in timp.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi mult de răspuns nu o sa mai parcurg cu ea mult pana nu o duc la service

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

Si inca un lucru, pentru schimbarea placutelor de pe spate, e nevoie de o cheie speciala, care infileteaza pistonasul la loc. Daca nu ai folosit o asemenea cheie, de aia iti freaca, a ramas etrierul reglat pentru placutele vechi, care se subtiasera.

| relian a răspuns:

Se aude cand anume? Cand pu, i frana sau, se aude tot timpul? Daca se aude cand doara pui frana, atunci nu ai nici o problema nimic. Daca se aude tot timpul, atunci trebuie sa verifici. Discurile sunt schimbatne si ele? Uneori discurile pot fi uzate inegal si de aici si zgomote, sau ce spui tu.Deci cand schimbi placutele, normal se verifica si discurile, daca sunt plane, daca sunt destul de groase, iar daca is prea uzate se schimba si alea.Cred ca e bine pe la 2 schimbari de placute si schimbi si discurile.
Sau vezi daca culiseaza ce zic unia etrieru ala ori cum se mai numeste, uneori daca burdufu ala sau guma aia s-a rupt intra mizerie si ruginesc pinii aia, raman blocati.Cam astea trebuie sa verifici. Unde ai schimbat placutele? Acolo unde ai schimbat trebuie sa iti fi spus si de discuri, cum sunt.
Apropoo de chei speciale ce zic unia, nu trebuie cheie speciala, daca ar fi trebuie nu ai fi putut schimba.Trebuie doara impns pistonu ala inauntru, asta daca nu este spatiu destul sa introduci placutele. Pistonu ala poate fi impins cu un cleste ceva mai mare.

| سشغع_ظشیشب_1994 explică (pentru relian):

Nu am schimbat discul Si plăcuțele le-am schimbat la service dar nu mi-a spus nimic de disc ca trebuie sal schimb sau nu. Si freacă tot timpul, când pun frâna nu se aude nimic dar când merg cu mașină freacă rău tare. nu sștiu ce ar fi. de când am schimbat plăcute se aude asa până atunci nu se auzea nimic.

| relian a răspuns (pentru سشغع_ظشیشب_1994):

Mergi la aia inapoi, aia au umblat, ei sa rezolve, ai platit banui, ca nu cred sa iti fi facut aia moca.Ca urmare mergi la ei si zile frate tu ai schimbat placutele, deci ati umblat la roti, freaaca, rezolva.Nu va mai lasati asa prostiti,lasati de la voi,trebuie luati de gat,trebuie ca oamenii sa ia atitudine,daca tu lasi,altul lasa,ala ia banu,tu spui las ca ma duc data ce vine ala altul si tot asa,nimeni nu spune nimic, toti merg asa lasa-ma sa te las laughing de aia nu merge nimic in tara aia, de aia nu este nimeni raspunzator, pai faci un job fal frate cu raspundere, fal cu placere, fa sa fie bine ca sa ai clienti etc.Ba romanu nu e doar lenes, e si prost, la concluzia asta am ajuns, dupa ce am citit multe chestii de genul cum ai patit tu, plus am si vzut cateva.Nu vorbesc de tine, vorbesc de meseriasii astia frate.Pai fa ba omului treaba buna, sa te recomande, sa mai vina si la anul, sa dreacu sa te ia de mencanicu lu peste prajit care esti laughing Nu stiu dar iti vine sa iei un tun sai pui in fata tunului laughing pai nu e bun cum le face coreanuu ala sa-i puna in fata tunului laughing