| nobody5568hf a întrebat:

Aş avea o întrebare. M-am înscris la scoala de soferi si peste câteva zile încep orele de legislație. Eu implinesc 18 ani peste 2 luni (am făcut toate demersurile, am vorbit cu instructorul, etc). As vrea sa stiu daca pot sustine proba teoretică (adica sala) inainte de majorat (proba practica nu ma intereseaza momentan deoarece dureaza cateva luni pana te programează, si de aceea as vrea să o sustin pe cea teoretică pentru a ma putea programa din timp).
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia de aici

http://www.spcrpcivil.eu/......permis.pdf

e ordinul de ministru actualizat privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere

e publicat in monitorul oficial
e publicat pe siteul drpciv
reprezinta normele impuse de lege pentru organiarea examenului

citeste atent articolul 6 si lasa gargara sau repet vino cu articolul de lege sau metodologia de organizare a examenului care precizeaza ca ai voie sa dai probleme inainte de ani. Daca nu vii cu nimic citat din codul legal sau din legi publicate in MO nu mai are rost discutia.

Citeste ce ti am dat eu mai sus, o sa te ajute cand ai sa sustii pe bune examenul

10 răspunsuri:
| eluveitie13 a răspuns:

Nu poți să susții proba teoretică până nu împlinești 18 ani.

| AdrianCov a răspuns:

Poti sa susti proba teoretica cu 3luni inainte sa implinesti 18 ani,
succes!

| suntserios a răspuns (pentru AdrianCov):

Nu mai dezinforma lumea... nu poti sustine niciun examen pana la implinirea a 18 ani

| AdrianCov a răspuns (pentru suntserios):

Citește legislația și apoi mai vorbim.
Crede-mă.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianCov):

Nu nu, citeste tu legislatia si pe urma vino cu articolul care iti sustine afirmatia care dezinformeaza. nu de alta dar eu am citit codul rutier.

vezi cand dai peste peste

art 20

(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule AM, A1 si B1;

b) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;

cu completare in

art 23

(4) Persoanele care solicita prezentarea la examen pentru obtinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ori subcategorii ale acestuia trebuie sa îndeplineasca, potrivit legii, conditiile de vârsta, sa fie apte din punct de vedere medical si sa faca dovada pregatirii teoretice si practice prin cursuri organizate de unitati autorizate, potrivit legii.

Astept cu mare interes articolul din lege care iti permite sa dai examenul inainte de varsta implinita.

ps. vezi ca nu era vorba de nfs aici

| AdrianCov a răspuns (pentru suntserios):

Ma amuza astia care se cred extrem de cunoscatori si vin cu legi scoase de pe net. Intr-adevar, legea este adevarata, dar nu intelegi tu sensul.
Pe de alta parte, crede-ma ca si eu am citit, legislatia, si nu pe net, si nuam facut niciodata chestionare pe net, si am luat sala cu 25 si orasul din prima.

Daca esti cunoscator, vezi sensul:
(4) Varsta minima pentru obtinerea permisului de conducere este de: b) 18 ani impliniti, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E si Tr;
Cand iei permisul, proba practica, trebuie sa ai 18ani.
Pentru a da sala trebuie sa ai orele practice facute. si poti sa dai cu 2-3luni inainte.
Asta e legea, intreaba intructorul!

| suntserios a răspuns (pentru AdrianCov):

De ce sa intreb instructorul? nu cu el dai examenul ci cu serviciul de permise...

Legea e clara, nu te poti prezenta la niciuna din probleme examenului fie ea practica sau teoretica daca nu ai varsta implinita. Nu a facut-o nimeni si nici nu o va face nimeni dar totusi tu vii si contrazici codul rutier.

Si ia zi, cand ai dat tu sala nu cumva aveai deja 18 ani impliniti? Daca te duceai tu la 17 ani si 11 luni sa dai sala nu te dadeau cumva afara?

| AdrianCov a răspuns (pentru suntserios):

In lege spune ca nu poti dobandi permisul, nu examenul practic, dar in fine, este parerea ta. Si instructorul este cel mai in masura sa raspunda, si da, crede-ma, aveam inca 15 zile pana la 18 ani si am dat sala.

Dar in fine.
Nu are sens.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianCov):

Si ai dat si spaga grasa? ca altfel nu te primea nimeni

si scrie clar in legea care ti am dato mai sus ca e vorba de sustinut examenele

"(4) Persoanele care solicita prezentarea la examen pentru obtinerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ori subcategorii ale acestuia trebuie sa îndeplineasca, potrivit legii, conditiile de vârsta"

In fine, probabil esti atat de paralel cu domeniul incat tu confunzi examenul de iesire din scoala de soferi cu cel teoretic dat la politie

| AdrianCov a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt paralel, si nu vorbesc din legi de pe net, iti spun din ce am citit si ce e real.
Nu am dat spaga, fiind am fost pregatit.
Proba teoretica o poti da, insa practica abia dupa 18 ani. Si crede-ma nu are sens sa te ti contra.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianCov):

Ia de aici

http://www.spcrpcivil.eu/......permis.pdf

e ordinul de ministru actualizat privind procedura de examinare pentru obţinerea permisului de conducere

e publicat in monitorul oficial
e publicat pe siteul drpciv
reprezinta normele impuse de lege pentru organiarea examenului

citeste atent articolul 6 si lasa gargara sau repet vino cu articolul de lege sau metodologia de organizare a examenului care precizeaza ca ai voie sa dai probleme inainte de ani. Daca nu vii cu nimic citat din codul legal sau din legi publicate in MO nu mai are rost discutia.

Citeste ce ti am dat eu mai sus, o sa te ajute cand ai sa sustii pe bune examenul