| ptm95 a întrebat:

As dori sa imi pun folie pe geamurile laterale din fata de la masina. Am auzit ca pe geamurile din fata limita este de cel mult 70% dar am avut prieteni care au avut probleme cu politia... cu toate ca era omologata. Vreau pareri. Cat de legal este sa am folie si pe geamurile laterale fata?

Precizez ca folia este LLUMAR de firma si va urma a fi montata in service autorizat RAR.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E minim 70% trasnparenta pentru geamurile fata, ceea ce inseamna ca folia va fi abia vizibila, deci stai linistit ca nu va atrage nimanui atentia.
Politia nu verifica transparenta, insa o firma autorizata nu isi va pune semnatura si stampila pe un certificat de omologare daca folia montata nu corespunde cerintelor. Iar politia verifica daca ai certificat de omologare, pentru folie si pentru montaj. Atata timp cat ai documentele in regula, nu se poate lega nimeni de tine.

| mgtow a răspuns:

0% legal e sa le pui in fata, doar pe usile din spate si parbrizul din spate. Cei care le pun la usile din fata risca si stiu ca platesc amenda, la ITP trebuie sa le dea jos deci sunt bani aruncati la gunoi. Masina se vede urat daca nu are geamuri fumurii in totalitate, mai bine o lasi asa cum e din fabrica.

| Én_Chubb_1996 a răspuns (pentru mgtow):

Gresit. ai voie cu maxim 50% pe fata si cu 10% daca nu ma insel pe parbriz. stiu ca si eu si tata avem folie de 50% pe geamurile din fata.

| ptm95 explică (pentru mgtow):

Dar ce zici de asta? >>> http://www.rarom.ro/......--203.html

| ptm95 explică (pentru mgtow):

Si cunosc faptul ca politia nu are sisteme de masurare a intensitatii liminii si daca ma prinde poate ma va pune sa le dau jos pe nedrept... straight face

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie si pe fata cu transparenta mare, problema e ca asta atrage atentia si ai sanse mai mari sa se lege de tine. Ei nu au aparate de masura si daca ceva nu li se pare in ordine te ard