| Georgiana0216 a întrebat:

Buna!
As dori sa-mi achizitionez o masina si as vrea una automata. Am auzit diverse pareri ca ar fi mai bine una manuala, deoarece la una automata, daca ai nenorocul sa-ti pice cutia, platesti de te usuca. Totusi as vrea cateva recomandari de masini automate si sfaturi inainte de a-mi achizitiona masina happy

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Bmw și Mercedes fabrica cele mai fiabile cutii automate. Nici Fordul, Volvo și mașinile japoneze nu stau rău la acest capitol.
La polul opus se situează Fiatul, Alfa, Lancia și mașinile din grupul Vag, la care ar fi de evitat transmisia automata. Restul mărcilor auto s-ar situa undeva în mijloc.
Succes!

| Georgiana0216 explică (pentru Alexandrionelu):

Un astfel de raspuns asteptam. Multumesc mult! O sa tin cont de acest top al marcilor.

| sierra1 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Ti-ai luat până la urmă?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e ingrijita cum trebuie nu cade nimic.
Cat despre recomandari, nu stiu la ce te astepti avand in vedere ca nu nu ai dat absolut niciun detaliu. Ca asa eu pot sa iti recomand in E-classe AMG da nu cred ca bugetul tau e de 100.000 euro

| Wr3nch a răspuns:

Cutia ai pica doar daca nu ai grija de masina/te pocneste unul/e defecta din fabrica. Nu se strica asa din senin, cum le place la romani sa creada. Pentru modele si recomandari ar fi mai ok un forum auto, unde chiar sunt oameni care se pricep.

| Georgiana0216 explică (pentru Wr3nch):

Tocmai de asta am intrebat. Multi oameni, tot atatea pareri. Eu cum sunt paralela cu acest capitol, am informatii si cunostinte 0. Multumesc mul!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut big grin.DIn ce am citit pe net, cam orice cutie automata cu convertizor de cuplu clasic e fiabila in mare(sa schimbi uleiul la tim), doar ca consuma putin mai mult. Din ce am inteles cele de pe BMW sunt indestructibile. Evita cam tot ce e DSG (cutie cu dublu ambreiaj din grupul VAG ) ca sunt problematice.Ce buget ai totusi si cum vrei sa folosesti masina?

| Georgiana0216 explică (pentru ClaudiuM1997):

Buna!
Bugetul undeva pana in 10. 000euro, asta pentru ca vreau sa folosesc masina pentru naveta mai mult si uneori pentru plimbari mai lungi prin tara, deci nu sa investesc o avere in ea. Ceva la mana a doua, ar fi mai indicat zic eu happy

| Georgiana0216 explică (pentru ClaudiuM1997):

O sa tin cont de ponturile mentionate.

| InvatamProgramare a răspuns:

Orice piesa a unei masini poate sa "cada" de la uzura. Pe logica asta nu iti mai iei masina. Ce e adevarat in afirmatie e ca o cutie de viteze automata e mai scumpa decat una manuala.

| Georgiana0216 explică (pentru InvatamProgramare):

Multumesc! Ideea e ca mereu cand spuneam cuiva ca vreau masina automata, incepeau cu texte de genul: "sa vezi tu cand ii pica cutia". Zic, ce poate fi atat de grav. Si m-am convins din raspunsurile primite. Totul tine de cat de mult o ingrijesti si pana la urma de noroc. Daca sre vreun defect din fabrica, asta e, nenorocul tau. Multumesc mult pentru raspuns!