| raulihno a întrebat:

Buna, as vrea o parere la audi a4 b6 combi 1.8 t automat 150 cp. Din punct de vedere al problemelor si al cutiei automate, este stricacioasa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu știu să zic, știu doar de problema tipică la o anumită rolă de la pompa de injecție. Din câte știu rola aia uzează binișor pompa și la un moment dat trebuie schimbată pompa. Nu știu dacă există pe piață o rolă aftermarket care să nu mai facă treaba asta, probabil există.

Pe lângă asta, poți avea probleme la injectoare, turbină, senzori, fiind un motor vechi este posibil să pape și ulei, deci îți recomand să o duci la un service înainte să o cumperi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Audio da, este o masina foarte stricacioasa.
Exceptie fac cele din clasa de lux, unde se da inters si se lucreaza foarte bine.
Am un prieten pasionat de Audi care timp de 50 de ani a avut numai audi si asta a fost sfatul lui: daca nu va permiteti un Audi din clasa lux, nu va cumparati nici un fel de audi, ca nu merita.

| Frank51 a răspuns:

Nu cutia e problema, ci problemele la motor, mai precis la sistemul de injecție.

| raulihno explică (pentru Frank51):

Este scumpa reparatia in cazul asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru raulihno):

Nu știu să zic, știu doar de problema tipică la o anumită rolă de la pompa de injecție. Din câte știu rola aia uzează binișor pompa și la un moment dat trebuie schimbată pompa. Nu știu dacă există pe piață o rolă aftermarket care să nu mai facă treaba asta, probabil există.

Pe lângă asta, poți avea probleme la injectoare, turbină, senzori, fiind un motor vechi este posibil să pape și ulei, deci îți recomand să o duci la un service înainte să o cumperi.