| Claudiu31 a întrebat:

Buna as vrea sa achizitionez o masina dar nu stiu ce sa aleg intre
Audi a4 2006 2. 0tdi 136cp
VW Passat 2006 2. 0tdi 140 cp
si consumul la amandoua. Funda

2 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

De banii astia mai bine achizitionezi o masina noua...
In astea nu faci decat sa bagi bani si mai consuma si mult (11l/100km oras 7, 5l/100km sosea). Sa nu mai vorbesc ca urmeaza sa intre rugina in ele (daca n-o fi intrat deja)

P.S: Motorul de 2.0 TDI de 140 cp de la vw este cel mai prost motor posibil...

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Salut, Claudiu. Aceeasi problema a fost ridicata si de Radu, aici: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t751996.html Mai trebuie sa tii cont de impozitul pentru fiecare, RCA, cat costa piesele de schimb, etc. Chiar si intr-o masina veche de 2 ani incepi sa bagi bani, d-apoi in una din 2006, deci mare atentie cand alegi. Cat despre RCA-ul pentru fiecare caz in parte, este cel mai simplu. Bagi datele intr-un calculator (tip masina, motor, an fabricatie, chestii de genul asta) si iti da mai multe oferte, de la toti asiguratorii. Adica, asa face calculatorul de la http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php eu pe asta il folosesc de vreo 2 ani. Firma este de incredere, calculatorul este gratuit si iti livreaza acasa moca polita de asigurare. Pana la urma, de RCA nu scapi, indiferent ce masina iti iei. Bafta!