| XdNicoletaXd a întrebat:

Aveți cumva idee dacă se mai poate înscrie o mașină pe numele altcuiva din familie pentru a nu plăti atât de mult impozit? Și care ar fi vârsta maxima de înscriere?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar asigurarea o poti face pe mamaie si platesti cat o franzela, restul nu conteaza indiferent de proprietar cine e figurat in acte

| Simpatic a răspuns:

Impozitul se plateste in functie de capacitatea cilindrica a masinii deci nu are legatura cu cine este proprietarul.
Cu proprietarul, vechime si istoricul acestuia ca sofer are legatura RCA -ul!
Deci sunt doua notiuni distincte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul nu are legatura cu varsta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Impozit, asigurare, tot pe-acolo pentru astia ca ea. Sa plateasca cit mai putin la stat, chiar daca nu e deloc etic - desi, din pacate, nu e nici ilegal.

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

RCA-ul nici măcar nu-l ia statul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Da, dar te incurca pe tine cand e sa te buseasca un tantalau de-asta care si-a inscris masina pe tac-su care mai are doua zile si moare...

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe mine nu, că am RCA care mi-o repară pe al meu și pe urmă se descurcă ei cu moșu'.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai in familie un refugiat, persoană cu (anumit) hanidcap - sunt scutiți!

| mihai69 a răspuns:

Impozitul pe mijloace de transport e în funcție de cilindree, nu de vârstă.
Valoarea RCA însă e într-adevăr în funcție (și) de vârsta proprietarului (știu, e stupid, pentru că adesea mașina e condusă de altcineva, dar mno... astea-s regulile la noi). Evident, mașina poate fi înscrisă pe orice nume, cu condiția ca persoana respectivă să fie cea care apare în contractul de vânzare cumpărare în calitate de cumpărător. Nu există limită de vârstă, deși mă tem că de la o anumită cifră în sus, prețurile iar vor fi ceva mai mari. Fă niște simulări pe eMAG pentru o poliță RCA să vezi care e intervalul optim de vârste pentru costul minim.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, in Romania se poate fara probleme. Am inmatriculat asa si anul asta.
Dar nu la impozit e diferenta in functie de varsta, ci la asigurare.

| Sofer a răspuns:

Cred ca te referi la RCA. Încă poți înscrie mașina pe numele unui părinte. Eu asa o am de 5 ani doar pentru RCA.

| aimullah123 a răspuns:

Da. A mea e inscrisa pe numele tatalui meu.