| AndreeeeaViki a întrebat:

Azi am pus 9l de banzina in loc de motorina. Mai avem de facut 70 de km cu masina si din graba am bagat benzina. Am obserat ca masina imi da nas si am vazut ca am bagat banzina. Am facut fullul la masina. Oare va mai afecta masina? Tin sa precizez ca am mers cam 15-20 de km cu benzina pana mi.am dat seama ce prostie am facut.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca motorul functioneaza, nu e o cantitate așa mare încât sa genereze mari probleme. Realimentează des pana la plin, ca sa o diluezi cat mai mult.

| sierra1 a răspuns:

S- a intimplat si la case mai mari. Daca ai facut plinul cu moto dupa aia, nu e grav. Mai completeaza in rezervor motorina dupa fiecare suta de km. Mai diluezi putin din gafa. Repet- nu se întâmpla nimic daca ai completat.

| Sebastian_Barba_1996_TvZg a răspuns:

Pai nu stiu cum sa iti spun dar trebuia intai sa scoti benzina din rezervor. Sa curteti pomba si filtrul de motorina, deoarece acolo este benzina in loc de motorina.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu te ingrijora; o sa fie nevoie doar de inocuit intreg setul motor. :'(

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Din cate stiu eu, poate ma insel, motorina si benzina nu se amesteca.Una se ridica la suprafata si cand se termina ce ai in rezervor va incepe sa intre cealalta.De ce nu golesti rezervorul si te risti

| AndreiNM777 a răspuns:

Se amesteca. si se consuma. nu e grav. dupa inca doua plinuri de motorina e bine sa schimbi filtrul de motorina. si poate si uleiul si filtrul de ulei. sunt contaminate toate cu benzina si conatructorul nu raspunde pentru astfel de probleme. adica masina nu e proiectata sa reziste la astfel de incercari.