| femeielibera a întrebat:

Buna ce masina e buna pentru un incepator?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O masina foarte mica si foarte ieftina, ca sa inveti propriu zis sa sofezi, mai ales ca sansele sa ai accident este maxim, in primul an de soferie.

| xerxes1 a răspuns:

O masina normala si decenta.
Sa aiba ABS, ESP si aer conditionat.Motor 1.6 benzina ca sa poti depasi un TIR nu sa stai in spatele lui pana iesi la pensie.
Sa fie si sigura in caz de ceva.
Masinile mici lasa-le pentru doamnele experte in mecanica.
Dieselul este bun pentru carat cartofi, si afumat masinile din spatele tau.

| Alex007xD a răspuns (pentru xerxes1):

La faza cu diesel, vorbesti prostii. Dieselul este chiar bun pe drum lung, dar depinde ce masina e.

| xerxes1 a răspuns (pentru Alex007xD):

Ai vazut la F1 sau concursuri WRC masini diesel?
In schimb majoritatea tractoarelor, dubelor, locomotivelor etc sunt diesel.
Un 2.0 benzina de pe Golf R are 330 de cai.
Un 2.0 diesel nu trece de 220.

| Alex007xD a răspuns (pentru xerxes1):

Mai informeaza-te.

| xerxes1 a răspuns (pentru Alex007xD):

Pai m-am informat.Toti cei care cara castraveti si cartofi la piata au masini "dizal".
Cati saci de cartofi iti intra in portbagaj?

| nelyjoly a răspuns:

Sfat esenţial pentru începători este evitarea cumpărării unei maşini puternice care sunt mai greu de controlat în situaţii limită de către şoferii fără experienţă şi în plus pot imprima un stil de condus agresiv. Prin urmare şoferul aflat la început de drum ar trebuit să se orienteze către o maşină second hand de maximum 90 CP, o putere suficientă pentru primii ani de şofat. Kilometri multi si fară evenimente.

| Noone09 a răspuns:

Depinde de buget nici cea mai ieftina ca mna la primul accident mori eu as zice un opel vectra

| I._Ghirasin_Daniela_1993 a răspuns:

Chiar si eu sunt curioasa de asta... din cate am vorbit cu altii, o masina mica care nici sa nu consume mult, un exemplu ar fi Ford Ca. Nici nu e scumpa si nefiind lunga, merge usor la parcari.