| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre GPS NAVMAN 5000 LM?
Ce gps-uri sunt bune, ceva firme cu nume pentru drumuri nationale, nu ma intereseaza in Europa? Trebuie sa cumpar hartile? De obicei folosesc smartphone-ul dar dupa un drum de circa doua ore se descarca bateria si raman fara gps...as trece pe un gps normal dar nu stiu care e ok. Tot caut pe Altex si eMAG dar cele de buget(pana in vreo 400 lei) nu au comentarii prea bune, ba ca nu are harta sau te trimite cu masina pe camp de pe autostrada.

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Si nu ar fi mai usor + ieftin sa cumperi un incarcator auto pentru telefon si ai rezolvat problema? Oricum gps'ul ala tot in incarcatorul auto il vei tine.
Avantajul telefonului: hartile actualizate in timp real si nu mai stai manual sa le pui mereu, trafic in timp real, chiar daca ramai o portiune fara internet el isi ia o marja de ceva km pe care ii poti seta sa downloadeze mapa si sa iti ramana, control vocal (google voice) etc.
Depinde ce aplicatie folosesti, cumpara un incarcator + un suport auto si ai rezolvat problema, nimeni nu prea mai foloseste gps'uri clasice, chiar si aia cu tir, isi iau o tableta si aia e. Mai este popular si iGO (tot aplicatie pe Android).
Succes!