| Ale080999 a întrebat:

Buna, ce recomandați, o masina manuala sau automata pentru o tipa incepatoare? Multumesc si o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Pentru începători mai ales in primii ani este recomandata mașina manuala, deoarece doar așa poți deveni șofer adevărat. După ce ești stăpân pe tine și ști conduce abia atunci poți apela, la o mașina cu cutie automata.

| Digikey a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Prostia asta cu sofer adevarat a aparut cu servofrana si apoi servodirectia.Un sofer adevarat avea muschi adevarati sa traga de volan si sa apese pe frana.Acum au toate masinile. Apoi a aparut ABS-ul.Un sofer adevarat stie cum sa franeze.Pe dracu.
Acum se agita cu cutia manuala, dar in curand o sa dispara si aia, sa vedem ce mai fac soferii adevarati dupa aceea, sper sa dispara si sa ramana doar soferii normali.

| suntserios a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Realizezi ca automata se conduce mult mai ușor... Mult mai usor si te face mult mai repede stăpân pe masina.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns (pentru Digikey):

Fiecare cu părerea lui?

| Digikey a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

Nu chiar.Soferii aia adevarati cu servofrana, servodirectia si abs-ul au renuntat rapid la ideile lor.
Si tu daca aveai mai mult de doi neuroni ai fi inteles ce am vrut sa zic.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o sa vrei sa conduci manuala la viata ta ar fi ok sa incepi cu o manuala sa iti formezi reflexele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina manuala, usor de condus. In functie de buget, as putea recomanda si masina. De exemplu, un Opel Astra 2.0 dti ori Golf 4 1.9 tdi/sdi sunt masini usor de condus, si foarte ieftine la piese, la pret de achizitie sub 1000 de euro, pentru ca sunt carute vechi si cu norma de poluare slaba. Circuli un an cu asa ceva, apoi conduci relaxata orice.
Nu te sfatuiesc sa apelezi la automata din primele experiente de condus, pentru ca iti formezi un condus deconectat de puterea motorului, nu vei invata mai nimic. Conducand o manuala, inveti mai multe, apoi te poti urca in orice masina sa-ti faci treaba, la nevoie.
Incepe cu o rabla simpla dar usor de condus, si va fi mult mai bine, ca nici nu vei avea emotii cu ea. Daca o zgarii/lovesti, nu e nici o problema, doar sa nu strici bunurile altora.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Astia cu manuala sunt complet la furat. In momentul de fata nu mai exista absolut nici un argument in favoarea celei manuale, sofer mizerabil poti fi si cu manuala, si cu automata. Si fiindca nu trebuie' sa iei de buna parerea mea asa, din aer, uite aici ceva —foarte competent scris — de citit ca sa iti formezi o parere in cunostinta de cauza si pe baza unor opinii serioase, nu elucubratii de genul "automata e pentru experti, cu manuala te inveti": https://www.zoso.ro/cumpara-2020-masini-cutii-manuale-adorabili/

| Alexuţ02 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu ca începător mi-am cumpărat automată de 200 cai și n-am nici o problemă cu ea, dacă știi să te controlezi și cât să accelerezi. nu văd vreo problemă, mai ales că te ajută și mașina prin plusurile pe care le-am enumerat mai sus.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexuţ02):

Asa breh!

| Sofer a răspuns:

Manuala.

| Alexuţ02 a răspuns:

Îți recomand automată.

De ce?
Pentru că nu-ți moare motorul, nu-ți mai fuge înapoi când e rampă, nu mai ai probleme cu ambreiajul, cu schimbul vitezelor la anumite turații. chestii care pentru un începător contează.

Uită-te de mașini tip Golf 5 automat, e puțin mai scumpicel decât unul manual dat ai beneficii, crede-mă

| Ronaldo_Ronaldo_1997 a răspuns:

Evident ca manuala aia automata e pentru experti adica nu neaparat dar mai ales ca is si scumpe astea manuale te inveti pe ele de inceput sa devii o soferita priceputawinking sper ca te-am ajutat

| Ale080999 explică (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Mersi de raspuns.happy

| suntserios a răspuns (pentru Ronaldo_Ronaldo_1997):

Cum adica evident ca aia automata e pentru experti. Ai cea mai vaga idee care e diferenta macar? Sau răspunzi desi nu te ai urcat niciodată la volan.