| DragosXO a întrebat:

Buna,

Ce se intampla cu masina atunci cand o supra alimentezi cu ulei?

Luna trecuta am realizat ca cantitatea de ulei aproape ca a atins limita minima pe joja si am decis sa o alimentez cu ulei, tot procesul a fost facut de bunicul meu, pe premiza ca el a mai facut asta si se pricepe mai bine. Am realizat ulterior ca a pus mai mult ulei decat trebuia, depasind limita maxima cu 3-4 mm.

De la supra alimentare pana in prezent masina a parcurs o distanta estimativa de 500km

Multumesc/ An nou fericit

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cativa mm nu are nimic uleiul se mai arde si scade putin de nivel. Sa nu depasesti mult peste limita maxima altfel motorul nu merge bine se inneaca in ulei

| Panamax a răspuns:

Daca are doar 3-4 mm nu se intampla nimic.Ai verificalt la cald sau la rece?

| DaniTDCI a răspuns:

E cam rau daca a depasit maxim, ar fi ok sa verifici nivelul iar daca inca e peste maxim sa mai scoti putin din el