| Ionut271994 a întrebat:

Buna, ce se intampla daca se amesteca uleiul 2 t castrol cu un alt producator si este verde!? Multumesc

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se deterioreaza compozitia chimica si apar probleme in motor, cand ai bagat un ulei in motor il inlocuiesti cu acelasi producator nu altul chiar daca are aceleasi proprietati compozitia se deterioreaza si nu isi face treaba cum trebuie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe termen scurt nu se intampla nimic, dar e bine pe viitor sa faci amestecul dintr-un singur ulei, si sa corespunda cu proportia si tipul uleiului pe care il recomanda producatorul motorului.

| Panamax a răspuns:

Ulei sa fie.
Arde si unul si altul indiferent de culoare.

| Aditu94 a răspuns:

In princiupiu se amesteca si poate produce o spuma, acea spuma este o reactie provenita din amestecarea lor... unde folosesti aceste uleiuri?
uleiul rosu este un ulei 2t cu ardere completa folosit la utilaje de gradinarit si stilizat tufisuri. si se mai foloseste si la auto de sepune in motoina. iar cel verde are o alta intrebuintare