| Myky_Mihaela_1998 a întrebat:

Buna, cine ma poate ajuta cu un răspuns, ofer fundița. Am un Opel astra g caravan si astăzi pe drum spre casa, stand la semafor mi s-a aprins martorul la ulei si nu mai trage cum trebuie, dar in momentul in care masina rulează, martorul se stinge. Aveți idee ce ar putea sa fie? Senzorul sau pompa?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce culoare e martorul? Rosu?
Ai verificat nivelul de ulei?
Trebuie facuta o constatare, vazut in ce stare e motorul. Daca intr-adevar nu are ungere buna, deja s-a cam dus motorul, e suficient sa mergi 1 minut fara ungere ok, si se mananca tot (cuzineti, segmenti, cilindri).

| Daniel323 a răspuns:

Trebuie verificat nivelul sa fie ok, si eventual ar merge inlocuit uleiul cu unul de calitate 5W40.Eu am folosit Divinol si Liqui Moly Poate fi o problema de vascozitate.
Asta pentru inceput. Daca problema reapare trebuie mers in service si masurata presiunea.
Ca idee nu toate uleiurile 5w40 de exemplu au aceeasi vascozitate la 100de grade.Trebuie citita fisa tehnica.
De exemplu uleiul meu are 12, 2 mm2/s vascozitate la 100 de grade.
Ti-ar fi utila o vascozitate de 14-15 mm2/s.
DIVINOL SYNTHOLIGHT 5W-40 are aproape 14.